Pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Dziś pierwszy dzień wiosny

Dziś 21 marca, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Żegnamy zimę i z wytęsknieniem wypatrujemy za oknem cieplejszej aury. Natura powoli zaczyna budzić się do życia, na krzewach i drzewach dostrzec można pierwsze pąki. Wraz z nadejściem wiosny z upływem czasu dzień będzie coraz dłuższy, a noce będą krótsze. Większa dawka słońca sprawia, że nabieramy ochoty na wiosenne porządki w domu i w ogrodzie. Przyjemna pogoda sprawia, że budzimy się z zimowego marazmu i nabieramy ochoty do życia. Stąd też, można stwierdzić, że wiosną świat wydaje się jakby piękniejszy.


Na tropie wiosny

Początek astronomicznej wiosny rozpoczyna się w momencie zrównania długości dnia z nocą, zwanego równonocą wiosenną, dzieje się to zwykle 20 marca. Nadejście nowej pory roku charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami oraz niewielkimi ilościami opadów atmosferycznych. Wraz z nadejściem fenologicznej wiosny możemy zaobserwować rozwój liści na drzewach i krzewach, m.in. na leszczynie, czy magnolii, zakwitają pierwsze kwiaty, jak krokusy, kaczeńce, przebiśniegi, zawilce, sasanki czy też narcyzy. Do zwiastunów wiosny zaliczyć trzeba też pojawienie się bocianów, będących symbolem szczęścia, powodzenia, płodności oraz radości. Dlatego też pojawienie się tych ptaków w okolicy gospodarstwa zarówno dawniej, jak dzisiaj jest bardzo pożądane.


Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, dziś Cię utopimy, bo nie chcemy zimy!

Dawniej życie ludzi uzależnione było od przyrody i od zmieniającej się pory roku. Czas zimy nigdy nie był zbyt korzystny. Kurczyły się zapasy żywnościowe, a do nowych prac polowych była daleka droga. Stosowano rozmaite obrzędy, mające na celu przegonienie zimy. Jednym z nich było spalenie i utopienie słomianej kukły, symbolu przedstawiającego słowiańską boginię śmierci – Marzannę, nazywaną też „Marą”, „Morą”, „Śmiercichą”. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich. Wierzono, że uśmiercenie Marzanny, odgoni zimę, a przygna wiosnę, tak potrzebną do obudzenia przyrody do życia. Obrzęd ten miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Topienie Marzanny kultywowane jest przez przedszkolaków i uczniów do dziś, jednakże ma ono już zupełnie inny wymiar. Jest to wyłącznie zabawa, która ma symbolizować koniec zimy.

Topienie Marzanny obecnie można też połączyć z przypadającym również 21 marca dniem wagarowicza. Bez wątpienia jest to ulubione święto większości uczniów. Tego dnia obchodzimy również Światowy Dzień Lasu, które ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety.

Zatem pierwszego dnia wiosny warto skorzystać z ładnej pogody, być może wybrać się do lasu i poszukać pierwszych oznak nowej pory roku.



Czytaj też: Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, dziś Cię utopimy, bo nie chcemy zimy!

Exit mobile version