Bezrobocie w naszym powiecie wciąż spada. Lokalny rynek pracy był tematem dzisiejszych obrad Powiatowej Rady Rynku Pracy.
Jak wynika ze statystyk, bezrobotni zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomsku (stan na 30. listopada 2019 r.) stanowili 5,3 proc. ludności aktywnej zawodowo zamieszkującej powiat. W porównaniu do stycznia 2019 r. zanotowano spadek bezrobocia – o 0,9 punktu proc.
31 grudnia 2019 r. w rejestrach PUP figurowały 2332 osoby bezrobotne (w tym: 1380 kobiet). W stosunku do stycznia 2019 ich liczba zmniejszyła się o 515 osób (w tym o 274 kobiety).
Obecnie najliczniejsza grupę bezrobotnych stanowią osoby w wieku 25-34 lata (610 osób, 26 proc. ogółu zarejestrowanych). Najwięcej z nich (ok. 30 proc.) posiada wykształcenie gimnazjalne i poniżej, to zwykle osoby bardzo niskich kwalifikacjach zawodowych lub zupełnie bez kwalifikacji.
Aktywizacja osób bezrobotnych
W 2019 r. Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku na aktywizację osób bezrobotnych dysponował środkami finansowymi w wysokości 7 070 600 zł.
W 2019 roku ogłoszono 13 naborów wniosków o zorganizowanie stażu, zawarto 271 umowy o zorganizowanie stażu dla 280 osób. Osoba bezrobotna zarejestrowana w PUP W Radomsku mogła ubiegać się o jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Skorzystało z tego 127 bezrobotnych. Maksymalna kwota dotacji na podjęcie działalności gospodarczej W 2019 r., zaopiniowana przez Powiatową Radę Rynku Pracy, wynosiła 24 000 zł.
Jak informuje kierownictwo radomszczańskiego PUP, oferty pracy wpływające do Urzędu na bieżąco udostępniane są osobom bezrobotnym i poszukującym pracy. Zamieszczane są w Centralnej Bazie Ofert Pracy, która zawiera oferty pracy z całej Polski. Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku w 2019 r. dysponował 4148 wolnymi miejscami pracy (w tym 54 miejsca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności).
Już od kilku lat dobre efekty przynosi organizowanie tzw. giełd pracy. W ubiegłym roku odbyło się 507 takich giełd, w których uczestniczyło 3602 bezrobotnych i poszukujących pracy oraz wiele osób nie zarejestrowanych w PUP. W wyniku tak prowadzonej rekrutacji, w ciągu roku pracę podjęło 317 osób.
Pracownik pilnie poszukiwany!
Nastała ,,epoka pracownika”. W ubiegłym roku wielu pracodawców z naszego powiatu miało spore problemy ze znalezieniem pracowników. W minionym roku poszukiwano przede wszystkim: pracowników fizycznych, pracowników magazynu, operatorów maszyn i urządzeń. W dalszej kolejności: pracowników produkcji, sprzedawców, pomocniczych robotników budowlanych. Oferty pracy dla osób z wykształceniem wyższym należą do rzadkości.
W przypadku stanowisk produkcyjnych najczęstszym i jedynym wymogiem stawianym przez pracodawców są chęci do pracy oraz gotowość do pracy w systemie 3-zmianowym. W przypadku, gdy wymagane jest posiadanie uprawnień, np. do obsługi wózków widłowych, a kandydat do pracy ich nie ma, pracodawcy we własnym zakresie deklarują szkolenie kandydatów.
Praca dla obcokrajowców
Wzrasta liczba cudzoziemców podejmujących pracę w naszym powiecie. Jednym z zadań PUP jest rejestrowanie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, wydawanie zezwoleń na pracę sezonową oraz wydawanie informacji starosty na temat ,,możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonanie pracy cudzoziemcowi”. Bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia mogą pracować: obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy. Mogą oni podejmować krótkoterminową pracę w Polsce (maks. do 180 dni w ciągu 365 dni). Zatrudnienie takie odbywa się na podstawie oświadczenia. W 2019 roku do PUP wpłynęło 6923 takich oświadczeń. Pracodawcy ubiegający się o zatrudnienie cudzoziemców złożyli zaś 222 oferty obejmujące 3238 stanowisk pracy.
(info:Starostwo Powiatowe)