Prezydent chce by mieszkańcy wypowiedzieli się w referendum ws. budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów [VIDEO]

Będzie referendum w sprawie budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych realizowaną przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej przy ulicy Wyszyńskiego w Radomsku? Taką chęć wyraził podczas dzisiejszej konferencji prezydent Jarosław Ferenc.


Wczoraj, tj. 9 października podpisana została przez prezydenta decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych na budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów preRDF i RDF, polegająca na tym, że będzie to produkcja energii elektrycznej i ciepła w Radomsku. Dziś, 10 października prezydent oraz prezes PGK zorganizowali w tej sprawie konferencję.

Jest to o tyle ważne i istotne, że ta decyzja środowiskowa, o którą wystąpił PGK wpisuje się w strategię rozwoju ciepłownictwa oraz dekarbonizacji w naszym mieście. W tej decyzji są zapisane wszystkie parametry, jakiego rodzaju jest to instalacja, podana jest maksymalna wielkość spalania preRDF i RDF, to jest 24 tys. ton rocznie, czyli nie jest to duża instalacja. Natomiast zapisy, jeśli chodzi o ochronę środowiska są tak rygorystyczne, jak przy dużych spalarniach odpadów. A przypomnę, że to nie jest spalarnia, tylko przekształcanie termiczne preRDF i RDF, czyli już wyselekcjonowanych odpadów. Dodatkowo tej decyzji nadałem rygor natychmiastowej wykonalności. By to wprowadzić spełnione zostały dwie z czterech przesłanek – pierwsza to ważny interes społeczny, związany z tym, że mamy możliwość dekarbonizacji, ograniczenia emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń, wprowadzenia niższych cen ciepła dla mieszkańców oraz domkniecie systemu gospodarki zamkniętej, jeśli chodzi o gospodarowanie odpadami. Jest to kolejny etap po modernizacji ZUOK-u tak, aby wykorzystać frakcję energetyczną, która jest już nieprzydatna do recyklingu, do produkcji ciepła i energii, a nieskładowanie tego na wysypisku. Drugi ważny interes dotyczy wnioskodawcy, czyli PGK, które podpisało porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na finansowanie tej inwestycji w wysokości 150 mln zł – mówił prezydent.

Kwota przyznana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska składa się po połowie z dotacji i preferencyjnej pożyczki.

Kocioł, który ma powstać będzie o mocy prawie 8,5 megawat. Natomiast emisja zanieczyszczeń ma być nie większa niż 5 miligramów na metr sześcienny. Jak mówił prezydent przy obecnym spalaniu w kotłach na miał, emisja może sięgać 100 miligramów na metr sześcienny. Co ma być kolejnym czynnikiem, który wpłynie na poprawę powietrza w Radomsku.

W porozumieniu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska wpisane było, że w ciągu roku PGK musi uzyskać prawomocną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Ten termin mija dokładnie jutro (11 października).

Jesteśmy w terminie, przedsiębiorstwo dołożyło wszelkich starań, aby to zrealizować. Zwykle cały proces uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych trwa kilka lat. Tutaj wniosek był bardzo dobrze przygotowany. Instytucje, które opiniowały, czyli Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Sanepid, Wody Polskie, tą decyzje zaopiniowały w miarę szybko – kontynuował wypowiedź prezydent.

W Radomsku będzie referendum? Historyczny moment dla miasta

Prezydent decyzję w sprawie działań spółki nazwał historyczną i zadecydował, iż wymaga, aby mieszkańcy mieli możliwość głosu i mogli się wypowiedzieć. Dopiero teraz, gdyż jak stwierdził, właśnie teraz mieszkańcy, po różnych akcjach informacyjnych prowadzonych przez urząd oraz spółkę, posiadają wiedzę na temat tej inwestycji i mogą wypowiedzieć się poprzez referendum.

Tak jak na spotkaniu w sierpniu 2023 roku mówiliśmy o tym, w jaki sposób mieszkańcy powinni się w tej sprawie wypowiedzieć, wtedy mówiłem, że nie wykluczam rozpisania referendum. Chciałem poinformować, że wystąpię z wnioskiem do rady miejskiej o rozpisanie referendum w sprawie tej inwestycji. Myślę, że mieszkańcy na tym momencie, w której jesteśmy mają wystarczającą wiedzę, aby móc się w tej sprawie wypowiedzieć – mówił prezydent.

Wynik referendum ma być wiążący. Referendum może się odbyć na początku przyszłego roku.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dostępna jest na: https://bip.radomsko.pl/bipkod/23171248

Jeśli chodzi o kwestie informacyjne i konsultacyjne, spółka prowadziła intensywną kampanię wykorzystując instytucje ochrony środowiska, autorytety naukowe, był też wyjazd informacyjny do takiej instalacji w Bydgoszczy. Chciałbym też podkreśli, że jeśli byłaby to zła inwestycja to Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który finansuje tego typu inwestycje nie dałby pieniędzy. W przeprowadzonej przez nas kampanii informacyjnej mieszkańcy wypełniając ankiety, mamy taki efekt, że ponad 90 proc. osób popiera naszą inwestycję i jest tego świadoma, że ten kierunek dywersyfikacji źródeł ciepła, rozwoju ciepłownictwa spowoduje, że ciepło w Radomsku będzie tańsze i zagospodarowanie odpadów również – mówił z kolei prezes PGK Zbigniew Rybczyński.

Spółka przeprowadziła we własnym zakresie swoją ankietę. W badaniu łącznie wzięły udział 843 osoby, było ono realizowane w 4 różnych momentach kampanii informacyjnej:

Zbiorczy wynik ankiet wskazuje, że 90 proc. badanych popiera powstanie ITPO w Radomsku.

Strona poświęcona instalacji:  https://itpo.pgk-radomsko.pl/

ITPOK Radomsko znajduje się wśród 17 w skali całej Polski, które otrzymały dofinansowanie z NFOŚiGW, co przyczyni się do uzyskania większej innowacyjności i rozwoju Przedsiębiorstwa.

Poniżej wyniki ankiet przeprowadzonych przez PGK.





Czytaj też: Podpisano umowę na budowę sieci ścieżek rowerowych w Radomsku

Exit mobile version