Profilaktyka raka jelita grubego. Bezpłatne badania przesiewowe w Radomsku

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ podpisał już umowy na realizację programu badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Można bezpłatnie i bez skierowania zbadać jelito grube i obniżyć ryzyko zachorowania na raka nawet o 90%. Jedną z placówek, w której można skorzystać z profilaktycznej kolonoskopii jest Szpital Powiatowy w Radomsku.


Rak jelita grubego — podstępny nowotwór

Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn.

Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby.

Populację, którą może objąć program badań przesiewowych Ministerstwa Zdrowia w kierunku raka jelita, szacuje się na ok. 8 milionów Polaków.

Kto może skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego?

Program jest dla osób w wieku:

Na czym polega badanie?

Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym:

Nie obawiaj się kolonoskopii. Badanie można wykonać w znieczuleniu

Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Badanie wykonuje się miękką, giętką rurką grubości małego palca (kolonoskop), którą lekarz wprowadza przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwa do ujścia jelita cienkiego. W tym czasie dokładnie oglądane jest wnętrze jelita grubego. Wprowadzanie aparatu jest niebolesne dla większości osób, choć u niektórych może powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku w brzuchu. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.

Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia.

Program jest bezpłatny. Nie trzeba skierowania

Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program.

WAŻNE!

Do kolonoskopii trzeba się dobrze przygotować, dlatego przed wizytą warto skontaktować się z placówką, która poinformuje pacjenta, co musi zrobić przed badaniem.

Do końca roku NFZ przeznaczy około 6 mln zł na realizację programu. W przyszłym roku będzie to już 80 mln zł.

Gdzie skorzystać z badań:


Czytaj też: Bezpłatna komunikacja w Radomsku. Spore zainteresowanie wyrobieniem karty. Dla kogo darmowe przejazdy MPK?

Exit mobile version