Program dopłat do in vitro w Radomsku będzie kontynuowany przez trzy lata

Radomszczańscy radni zgodzili się na kontynuację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2021-23.

Program został przyjęty w 2020r. Zgodnie z tym, że program jest kontynuacją, nie zostały do niego wprowadzone zmiany danych populacji zakwalifikowanej do programu i procedury biotechnologiczne. Program zakłada realizację zadań na najbliższe trzy lata. Nie zmieniamy zasad funkcjonowania programu, z którego mogą korzystać mieszkańcy Radomska – mówiła Wioletta Marcinkowska, kierownik Centrum Aktywności Społecznej UM w Radomsku.

Projekt uchwały był omawiany na komisji do spraw rodziny, zdrowia i opieki socjalnej. Komisja zaopiniowała go negatywnie. Dzisiaj radni podjęli uchwałę. Za głosowało 12 radnych – Kamil Bugdal, Rafał Dębski, Wioletta Pal,   Robert Lewandowski, Radosław Rączkowski, Jagwiga Łysik,  Dariusz Kopeć, Paweł Pichit, Dorota Sujka, Łukasz Więcek, Katarzyna Wośko, Piotr Lisowski.

6 radnych głosowało przeciw – Tadeusz Kubak, Daniel Serwa, Andrzej Kucharski, Bartłomiej Biskup, Piotr Lewandowski, Andrzej Otoliński. 3 radnych wstrzymało się od głosu Beata Kowalska, Jacek Gębicz, Grzegorz Minceki.

Chce podziękować służbom miejskim. Forma uchwały, która mówi o trzyletnim programie jest znacznie lepsza. Program był zatwierdzony w zeszłym roku, wybór klinik trwał kilka tygodni. Koronawirus znacznie utrudnił ten proces, mimo tego było bardzo wielu chętnych. Trzyletni projekt pozwala na płynność w działaniu i daje szansę skorzystania wielu rodzinom, a zdrowie nie uznaje kalendarza – mówił radny Łukasz Więcek.

Tak jak w minionym roku, z programu będą mogły skorzystać pary małżeńskie, które mieszkają na terenie miasta Radomska. Dodatkowym kryterium kwalifikacji jest wiek kobiety, który musi się mieścić w przedziale 20-40 lat, warunkowo kobiety do 42 roku życia po spełnieniu warunków medycznych określonych w programie. Pierwszeństwo w kwalifikacji do programu przysługuje parze ze zdiagnozowanym schorzeniem nowotworowym. Kwota dofinansowania to 5000 zł do jednego zabiegu. Dofinansowanie będzie można uzyskać maksymalnie na dwa zabiegi. O zakwalifikowaniu się pacjentów do programu będzie decydować też kolejność zgłoszeń.

 

Czytaj też: Kamil Bugdal został oficjalnie nowym radnym miejskim

Exit mobile version