PRZEDSIĘBIORCY ZAPŁACĄ WIĘCEJ ZA ODBIÓR ŚMIECI

W Radomsku szykują się kolejne podwyżki. Tym razem chodzi o śmieci. Wzrostem cen zostaną dotknięci przedsiębiorcy oraz właściciele niezamieszkałych nieruchomości. Projekt uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat za usuwanie odpadów komunalnych z nieruchomości oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych na terenie Miasta Radomska pozytywnie zaopiniowali w zdecydowanej większości radni z komisji gospodarki komunalnej. Przeciwko był radny PiS, Daniel Serwa.

Uchwała, nad którą procedowali w piątek 25 stycznia radni z komisji gospodarki komunalnej, jak zauważa Marzanna Proszowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM Radomsko wynika z tego, iż poprzednia była podjęta w 2009 roku i określała najwyższe dopuszczalne stawki, jakie podmiot może uzyskać za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców prowadzących działalność gospodarczą lub z posesji, które są niezamieszkałe, jak również za odbiór nieczystości płynnych. – Należy pamiętać, że od 2009 roku bardzo wzrosła opłata do urzędu marszałkowskiego, gdzie kwota za jedną tonę odpadów w tej chwili wynosi około 170 złotych, kiedyś wynosiła 71 złotych. Ponadto, należy pamiętać, że od 2009 roku wzrosły ceny zarówno paliw, jak i roboczogodzin – wyjaśnia naczelnik Proszowska.  – Należy z całą mocą podkreślić, że podjęcie tej uchwały nie skutkuje jakąkolwiek podwyżką dla mieszkańców Radomska z posesji zamieszkałych. Te stawki, które były do tej pory od jednej osoby obowiązują nadal – dodaje.

Zdaniem przewodniczącego komisji gospodarki komunalnej Grzegorza Mineckiego obecne podwyżki wynikają z grzechu zaniechania… – Przez 10 lat nie było rewaloryzacji stawek. Moim zdaniem jest to kuriozum…  – zauważa.

Rady Paweł Kałdoński planowany wzrost cen za odpady komunalne kwituje krótko: – PGK to nie Caritas! Przecież pieniądze trafią do kasy PGK, będą przeznaczone na budowę m.in. kanalizacji. Poza tym na rynku odpadów jest konkurencja, jeżeli jakiś przedsiębiorca nie chce korzystać z usług PGK może wybrać inną firmę. Nie wiem tylko czy będzie mu się to opłacało – zauważa Kałdoński.

Przeciwko podwyżce opłat był radny Daniel Serwa. – Jest to już trzecie posiedzenie radnych tej kadencji, gdzie procedowane są podwyżki, gdzie zaglądamy w portfele mieszkańców miasta. Nie mogłem zagłosować nad tym, aby górne stawki za odbiór odpadów od przedsiębiorców wzrosły o ponad 100 procent. Ta planowana podwyżka jest stanowczo za duża – podkreśla radny Serwa.

Radni z komisji gospodarki w przegłosowanym projekcie uchwały obniżyli stawki zaproponowane przez miejską spółkę PGK. Przykładowo PGK zaproponowało 44 złotych za jednorazowe opróżnienie pojemnika o pojemności 110 – 120 litrów, radni przystali na 39 złotych.

Temat wzrostu stawek za odbiór nieczystości m.in. od przedsiębiorców będzie przedmiotem obrad radnych podczas środowej (30 stycznia) sesji.

Do tematu powrócimy.

Exit mobile version