PSP 4 na Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich [FOTO]

Przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 wzięli udział w XXVI Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich, który odbył się w tym roku w malowniczym Kołaczkowie w Wielkopolsce.


Od 20 do 22 września, uczestnicy zlotu mieli okazję spotkać się z twórczością patrona szkoły, Władysława Stanisława Reymonta i uczyć się czerpania inspiracji z życia pisarza. W wydarzeniu uczestniczyły szkoły z wielu regionów Polski, a radomszczańską Reymontówkę reprezentowała delegacja w składzie: dyrektor Izabela Iwanowicz, Grażyna Dettlaff, Barbara Orsicz oraz uczniowie: Natalia Jasnos, Faustyna Miśkiewicz i Franciszek Szefler.

Przez trzy dni integracji odbywały się oficjalne uroczystości, konkursy, wycieczki oraz występy. Wśród wielu zaproszonych gości była m.in. delegacja fundacji Wł. St. Reymonta z Kanady (prezes Kazimierz Chrapka i dwie uczennice) oraz dyrekcja i uczennica Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie. Uczestnicy obejrzeli m.in. spektakl „Uwolnić Elizę”, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Kołaczkowie.

Podczas drugiego dnia odbyły się przesłuchania XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mówimy Reymontem”. Wśród jurorów znalazł się gość specjalny zlotu – Emilia Krakowska, wybitna polska aktorka, niezapomniana odtwórczyni roli Jagny Paczesiówny w ekranizacji „Chłopów” Jana Rybkowskiego z 1973r. Szkołę z Radomska w konkursie reprezentował Franek Szefler z 5a. Recytował fragment powieści „Chłopi” o Bartku, co stanął przed sądem oskarżony o kradzież świni.

Franek, chociaż nie zdobył żadnego z głównych miejsc, zaprezentował się świetnie i bardzo spodobał się słuchaczom. Aż szkoda, że nie przyznawano nagrody publiczności – mówi dyrektor szkoły Izabela Iwanowicz.

Natomiast w konkursie na „Najpiękniejszy Wianek Jagny” szkołę reprezentowały prace: Natalii Kałużyńskiej (4b), Amelii Kwaśnej (5a) i Mai Badowskiej (6b).

Uczniowie zwiedzili Pałac Reymonta w Kołaczkowie i uczestniczyli w grze terenowej w przepięknym parku otaczającym pałacyk państwa Reymontów. Po obiedzie odbyły się warsztaty przygotowane przez gości z Instytutu Narodowego Dziedzictwa. Można było zjeść pyszne podpłomyki upieczone na ognisku przez woja Dariusza i stoczyć iście średniowieczny pojedynek na miecze lub topory. Na stanowisku strzeleckim każdy mógł dostać medal za oddanie supercelnych pięciu strzałów z karabinka pneumatycznego. Największym wzięciem cieszył się jednak Laser Tag. Wieczorem wszyscy mogli zaszaleć na parkiecie, odbyła się bowiem dyskoteka, której towarzyszyły efekty laserowe.

Zlot zakończył się w niedzielę, uroczystą mszą św. w kościele pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Mieszkańcy Kołaczkowa podziwiali barwny przemarsz pocztów sztandarowych przez ich miejscowość.



Czytaj też: Kacper Guziak to najzdolniejszy maturzysta z Radomska

Exit mobile version