RADNI ŻĄDAJĄ OD PREZYDENTA I POSŁÓW STANOWCZYCH DZIAŁAŃ W SPRAWIE OBWODNICY

Radni rady miejskiej z dwóch klubów: Platformy Dialogu oraz Wspólnego Samorządu zajęli oficjalne stanowisko co do odmowy wydania decyzji środowiskowej, dotyczącej przebiegu tzw. południowej obwodnicy Radomsko przez dyrektora RDOŚ. Jedni i drudzy żądają od prezydenta Jarosława Ferenca oraz posłów: Anny Milczanowskiej i Krzysztofa Maciejewskiego podjęcia zdecydowanych działań, aby budowa strategicznej drogi dla naszego miasta nie przepadła. Radni podjęli również uchwałę, w której jednoznacznie wskazali, iż w kwestii przebiegu obwodnicy preferują wariant  A po KOPI.

– Należy szukać wsparcia wszelkimi możliwymi sposobami, bo skutek może być opłakany dla naszego miasta. Tym bardziej, że zapadła decyzja o budowie płatnej autostrady A1.  Dziwi mnie nieobecność na dzisiejszej sesji poseł Anny Milczanowskiej, która zapewniała nas, że podejmuje działania co do budowy obwodnicy. Prawda jest taka, że zostaliśmy sami z tą „żabą”… –  mówiła radna Magdalena Spólnicka.

W piśmie „Wspólnego Samorządu” czytamy: „(…) Wspólny Samorząd zwraca się z apelem do parlamentarzystów reprezentujących miasto Radomsko pani Anny Milczanowskiej i pana Krzysztofa Maciejewskiego oraz do prezydenta Miasta Radomska pana Jarosława Ferenca o podjęcie wspólnych wzmożonych wysiłków mających na celu wsparcie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w skutecznym odwołaniu się od niekorzystnej dla miasta Radomska decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony środowiska w Łodzi”.

Radni Platformy Dialogu w przygotowanym przez siebie stanowisku, którzy de facto zaproponowali by było oficjalnym stanowiskiem Rady Miejskiej w Radomsku oświadczyli: „Rada Miejska w Radomsku zobowiązuje prezydenta miasta do natychmiastowego podjęcia rozmów z przedstawicielami władz powiatu, województwa oraz posłami na Sejm RP, których celem będzie wypracowanie wspólnego planu działań dotyczących dokończenia budowy obwodnicy naszego miasta (…)”. Decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi, odmawiająca zgody na realizację obwodnicy, w połączeniu z przyspieszeniem budowy płatnej autostrady A1, w praktyce oznacza dla naszego miasta wiele lat wzmożonego ruchu tranzytowego, a co za tym idzie zakorkowanych ulic i niespotykanych dotąd kłopotów komunikacyjnych dla naszego miasta (…)”.

– Nie ma potrzeby przyjmowania stanowisk, bo ja działam. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że ta obwodnica musi powstać… – stwierdził prezydent Jarosław Ferenc.

Radni nie posłuchali jednak prezydenta. Po poprawkach zgłoszonych przez radnego Andrzeja Kucharskiego stanowisko zostało przyjęte.

Jeśli natomiast chodzi o uchwałę, to jej przyjęcie powoduje, iż tracą moc wszystkie stanowiska uprzednio zajmowane przez Radę Miasta w kwestii przebiegu obwodnicy.

Exit mobile version