RADOMSKO NA NOWO ULEPIONE

To nazwa przedsięwzięcia animacyjnego, którego zasadniczym celem jest spojrzenie na miasto w inny sposób.  – Chcemy to zrobić odtwarzając pewną część miasta. Chcemy to zrobić za pomocą gliny, która jest bardzo wdzięcznym materiałem do ulepienia. Innymi słowy uczestnicy projektu podczas warsztatów ceramicznym będą lepić z gliny wcześniej fotografowane obiekty, dzięki czemu w konsekwencji powstanie ceramiczna makieta pewnej części miasta – zauważa animatorka Maria Sztark.

Radomsko nie jest prekursorem projektu realizowanego autorską metodą animacji lokalnej Nowa Kultura animatora Marka Sztarka. – Projekt działa już na terenie Polski. Powstał z myślą o małych wsiach. Tworzyliśmy z gliny całe wsie dom po domu. Realizowaliśmy go m.in. w położonej niedaleko Radomska Zawadzie – wyjaśnia córka pomysłodawcy, a zarazem prowadząca zajęcia Maria Sztark.

Dlaczego Radomsko? – Ponieważ jest to miasto ani nie za duże, ani za małe. Takie w sam raz. Chociaż z pewnością nie uda nam się – tak jak w przypadku wiosek – odtworzyć dom po domu, obiekt po obiekcie. Będziemy się jednak starali, aby na ceramicznej makiecie znalazły się najcenniejsze obiekty znajdujące się w mieście – zauważa animatorka.

Radomsko na nowe ulepione to również integracja mieszkańców. – Chociaż projekt adresowany jest głównie do dzieci i młodzieży, to serdecznie zapraszamy do udziału w nim osoby dorosłe. Lepienie z gliny jest czasochłonne. Podczas pracy dużo się rozmawia. Osoby podpatrują swoje prace, dopytują dlaczego ten dom jest taki duży, a inny wręcz odwrotnie. Zadaniem tego projektu jest zatem pokazanie relacji panujących w mieście – mówi M. Sztark.

Oprócz warsztatów ceramicznych ich uczestnicy wezmą udział w zajęciach plastycznych i fotograficznych. Ponadto przejdą szybki kurs dziennikarski, którego efekty zaprezentują podczas specjalnego tok-show.  Stworzą też mikromuzea osobiste ze skrzynek na pomidory…  W mikromuzeach będą znajdowały się małe przedmioty darzone jakimś sentymentem. Może to być np. kapsel z ulubionej ulicy, źdźbło traw spod drzewa gdzie ktoś poznał swoją dziewczynę lub chłopaka. Takie fanty zostaną włożone do woreczków strunowych, opisane i przypięte do skrzynki – wyjaśnia animatorka.

Punkt kulminacyjny „Radomska na nowo ulepionego” będzie miał miejsce w listopadzie. Wówczas zaprezentowana zostanie ceramiczna makieta pewnej części miasta. – Wartością makiety, która powstanie będzie to, iż będzie dziełem wspólnym wszystkich uczestników warsztatów.  Zaprezentujemy też film dokumentalny odzwierciedlający to, co działo się podczas warsztatów – podsumowuje Maria Sztark.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Miejski Dom Kultury serdecznie zaprasza do udziału w warsztatach, które będą się odbywać w następujących terminach:

Na realizację przedsięwzięcia MDK otrzymał dofinansowanie z Łódzkiego Domu Kultury w wysokości 4,5 tys. złotych w konkursie na Współorganizację Projektów Kulturalnych na terenie Województwa Łódzkiego 2016.

Exit mobile version