Mieszkańcy Radomska mogą się ubiegać o dofinansowanie wymiany pieców centralnego ogrzewania. Uchwała przygotowana przez władze miasta i radnych Platformy Dialogu została przyjęta podczas dzisiejszej sesji.
– O otrzymanie dotacji będą się mogły ubiegać jedynie osoby fizyczne. Wysokość dofinansowania będzie wynosić do 40 procent kosztów kwalifikowanych. Dla przykładu. Jeśli ktoś zdecyduje się na wymianę pieca węglowego na piec klasy piątej, będzie to na jeden kilowat 550 złotych. Biomasa – tysiąc złotych, sieć ciepłownicza – 850 złotych. Realizacja wniosków będzie się odbywała według listy rankingowej. Kolejność na tej liście ustalana jest według redukcji pyłu PM, czyli od największej ilości tej redukcji do najmniejszej. Rozliczenie dotacji będzie do 10 listopada 2017 r. – wyjaśnia jeden z twórców projektu uchwały radny Rafał Dębski. – Dofinansowanie przysługuje tylko raz na pięć lat dla jednego budynku. Co ważne, efekt ekologiczny musi być utrzymany również przez pięć lat. Przez ten okres osoba, która otrzyma dotację nie może zmienić źródła ciepła. W przeciwnym razie będzie musiała zwrócić dofinansowanie. Jest to program pilotażowy. Będziemy się przyglądać jego realizacji. Jeśli okaże się, że program ten przynosi oczekiwane efekty, niewykluczone, że zdecydujemy się na zabezpieczenie w budżecie większych środków – dodaje radny Dębski.
Kwota 200 tys. złotych pozwoli na dofinansowanie wymiany instalacji w około 40 lokalach mieszkalnych. Zdaniem opozycyjnych radnych to zdecydowanie za mało. – Jest to uchwała propagandowa. Z dofinansowania będzie mogło skorzystać niewiele osób, a z miejskiego budżetu odejdzie 200 tysięcy złotych, które można by przeznaczyć na inne inwestycje. Powinniśmy raczej iść w stronę edukacji ekologicznej mieszkańców – podnosił radny Jacek Gębicz. Ze stwierdzeniem tym nie zgadza się naczelnik wydziału Ochrony Środowiska UM w Radomsku Marzanna Proszowska. – Nawet kilkadziesiąt wymienionych pieców to dobry początek. Przyczyni się to do poprawy jakości powietrza w naszym mieście – podkreśla Marzanna Proszowska. – Nie powinniśmy w ogóle na ten temat dyskutować, bo są to bardzo pozytywne działania. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do zmiany źródła ciepła, bo czyste powietrze to my, to życie – dodaje radny Dębski.
Szczegółowe informacje na temat możliwości otrzymania dotacji można uzyskać w radomszczańskim magistracie.