Radomszczanie uczcili 75. rocznicę utworzenia Konspiracyjnego Wojska Polskiego

Niedzielną uroczystość rozpoczęto uroczystą mszą świętą  w Kolegiacie pw. NMP Królowej Polski. Następnie zaproszeni goście udali się pod pomnik KWP przy ul. Armii Krajowej, gdzie wygłoszono przemowy, złożono kwiaty oraz wysłuchano odczyt o historii powstania KWP. W uroczystości uczestniczyli m.in przedstawiciele władzy samorządowej, stowarzyszeń i kombatantów, marszałek senior Antoni Macierewicz, poseł Anna Milczanowska.

Dziś zebraliśmy się przed pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego, by upamiętnić 75. rocznicę powstania największej organizacji żołnierskiej walczącej o prawdziwą wolność w powojennej Polsce. Twórca KWP, syn ziemi radomszczańskiej – generał Stanisław Sojczyński „Warszyc” po wojnie żył mając świadomość o tym, co się dzieje w kraju. Wiedział, że to, co spotkało Polskę to nie żadna demokracja, tylko dyktatura komunistyczna i w Polsce nie ma wolności, że o tę wolność trzeba ciągle walczyć. Właśnie w zemście za tę niestrudzoną walkę generał po okrutnym śledztwie i procesie został zamordowany, a miejsce jego pochówku wciąż pozostaje nieznane – mówił prezydent Jarosław Ferenc.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości w Miejskim Domu Kultury wręczono zasłużonym Medale „Pro Patria” oraz Złote Krzyże Ogólnopolskiego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

fot.UM

(Informacja:UM)

Exit mobile version