RADOMSZCZANIN NIE CHCE RONDA PRZY MDK: TO GROŹNE ROZWIĄZANIE…

Planowana przez Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad przebudowa skrzyżowania ul. Brzeźnickiej i Piastowskiej wraz ze skrzyżowaniami z ulicami Piłsudskiego i Krakowską w Radomsku od samego początku wzbudza wiele kontrowersji.  Są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego zadania. Temat odżył, kiedy światło dzienne ujrzała informacja, iż GDDKiA jest w trakcie rozstrzygania przetargu na tę inwestycję.

Wśród przeciwników przebudowy wymienionych skrzyżowań jest mieszkaniec ulicy Brzeźnickiej pan Marek, który za naszym pośrednictwem postanowił podzielić się swoimi spostrzeżeniami i obawami.

„Planowane wybudowanie ronda przy Miejskim Domu Kultury w Radomsku mające na celu wprowadzenie dużego natężenia ruchu samochodów w ulicę Piłsudskiego z ulicy Brzeźnickiej jest posunięciem chybionym i groźnym w późniejszych skutkach.

Uzasadnienie:

  1. Ulica Piłsudskiego jest ulicą wąską, na której z trudnością wyminą się dwie duże ciężarówki typu „TIR”.
  2. W bliskim sąsiedztwie planowanego ronda przy ulicy Piłsudskiego mieści się szkoła podstawowa, po drugiej zaś stronie ulicy jest odnowiony Park Świętojański. Wprowadzenie ruchu samochodowego o dużym natężeniu w tym miejscu jest posunięciem zagrażającym bezpieczeństwu dzieci uczęszczających do tej szkoły oraz dla osób wypoczywających w parku.
  3. Nieopodal planowanego ronda (około 200 metrów) znajduje się skrzyżowanie ulicy Brzeźnickiej i Krakowskiej. Jest to szerokie skrzyżowanie o dużej przepustowości pojazdów z ruchem kierowanym za pomocą sygnalizacji świetlnej. Wobec powyższego nie ma uzasadnionej potrzeby wprowadzenia zmian w organizacji ruchu pojazdów.
  4. Należy zaznaczyć, że od czasu odcięcia ulicy Piłsudskiego od skrzyżowania ówcześnie z ulicą Żeromskiego przez przedłużenie ulicy Brzeźnickiej (około 40 lat temu) nie doszło do potrącenia dziecka w okolicach szkoły. W tym miejscu pragnę zauważyć, że wcześniej zdarzały się wypadki nawet śmiertelne. Mając to na uwadze zastanawiam się, czy ktoś pomyślał czym może zakończyć się wprowadzenie w tę ulicę szybkich samochodów?
  5. Wybudowanie ronda w tym miejscu spowoduje zalewanie posesji w całym centrum miasta, gdyż ukształtowanie terenu stanowi zlewisko wód opadowych (zbieg ulic Żeromskiego i Piłsudskiego) przy nasypie od strony północnej ul. Brzeźnickiej, gdzie różnica poziomów wynosi około 80 cm. Właściciele posesji znajdujących się w centrum miasta informowali o tym władze miasta. Niestety, ich głos nie został wysłuchany…
  6. Wmawianie mieszkańcom Radomska, że budowa ronda przy MDK jest podstawą do przeprowadzenia rewitalizacji naszego miasta jest niedorzecznością i wprowadzaniem ich w błąd, a to dlatego, że nie znajduje się ono w zapisach ustawy o rewitalizacji z 3 listopada 2015 roku.

Prekursorem wybudowania ronda przy MDK była prezydent Anna Milczanowska (obecnie poseł na Sejm RP). Obecny prezydent nic nie zrobił, aby zapobiec tej inwestycji. W związku z powyższym apeluję do rodziców dzieci już uczęszczających, jak i tych które rozpoczną naukę w szkole podstawowej nr 2 o publiczne wyrażenie dezaprobaty wobec budowy ronda przy MDK”.

_____

Przypomnijmy. W ramach inwestycji przebudowanych będzie 750 metrów drogi wraz z infrastrukturą podziemną. Przebita zostanie ulica Piłsudskiego. W rejonie Miejskiego Domu Kultury powstanie rondo z możliwością przewodzenia na dwa tempa. Jednocześnie zostanie przebudowane skrzyżowanie bezpośrednie drogi 91 Piotrków – Częstochowa i drogi 42 Kluczbork – Radomsko. Będzie też pełna automatyka sygnalizacji świetlnej. Jeśli uda się rozstrzygnąć przetarg, a tym samym rozpocząć inwestycję, przebudowa skrzyżowania potrwa do 30 listopada 2018 roku.

Exit mobile version