Obchodzony Światowy Dzień Walki z Rakiem to czas, w którym warto zagłębić się w istotę badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych. Swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie podzielił się dr n. med. Łukasz Rajchert ze Szpitala im. Kopernika w Łodzi, który pracuje również w Przychodni Specjalistycznej przy Szpitalu Powiatowym w Radomsku.
Stereotypowo, kiedy słyszymy diagnozę „rak”, kojarzy nam się to z chorobą, która prowadzi do śmierci. Straszna i nieuleczalna. Ale w dzisiejszych czasach medycyna dysponuje różnymi metodami diagnostycznymi, które są w stanie wykryć wczesną fazę nowotworu, a tym samym znacząco zwiększyć szanse pacjenta na powrót do zdrowia. Jak nie dopuścić do rozwoju choroby nowotworowej? To bardzo proste! Dbać o siebie i korzystać z badań profilaktycznych.
Z roku na rok coraz częściej choroby nowotworowe zostają zdiagnozowane u osób młodych. Kiedyś uważano, że dotyka tylko starsze pokolenie – rzeczywistość jednak jest całkowicie inna.
Poradnia onkologiczna w Szpitalu Powiatowym w Radomsku prowadzi opiekę wszystkich pacjentów z rozpoznaniem nowotworu złośliwego lub łagodnego czy też podejrzenia nowotworu. Najczęściej diagnozujemy panie z chorobą nowotworową piersi lub trzonu macicy oraz panów z rakiem płuca i prostaty. Taki sam procent u kobiet jak i u mężczyzn stanowią: rak jelita grubego i rak skóry – mówi doktor Rajchert.
– Warto tutaj nadmienić, że choroba nowotworowa piersi dotyka także mężczyzn – szczególnie tych powyżej 40 roku życia. Panowie, którzy zauważyli twardy guzek, który rośnie pod brodawką, powinni udać się na badania USG. Powinni również pamiętać o wizycie u urologa i badaniu prostaty, a także o badaniu jelita grubego (zalecane po 50 roku życia) – przypomina dr n. med. Łukasz Rajchert.
Często słyszę od pacjentów w podeszłym wieku, że już swoje przeżyłem i mogę umierać. Ale nie żyjemy sami. Mamy rodzinę: męża, dzieci, wnuki – i to dla nich też żyjemy. Jeżeli nie dla siebie samych – to trzeba żyć dla bliskich – przekonuje dr n. med. Łukasz Rajchert.
– COVID nas nie zatrzymał. Przez pewien czas w pierwszej fazie pandemii, nie znając wszystkich aspektów, pewne rzeczy zostały przesunięte. Odroczone zostały operacje nie związane z terapią onkologiczną. Pacjenci nowotworowi byli i są diagnozowani i leczeni. Wstrzymaliśmy niektóre procedury, np. drugie etapy rekonstrukcji piersi. Były to pacjentki, które przeszły schemat leczenia onkologicznego i były zdrowe. Dla ich bezpieczeństwa – w sytuacjach, kiedy było to możliwe – odraczaliśmy takie zabiegi. Tak było wiosną, ale teraz idzie to wszystko normalnym rytmem. Z zachowaniem reżimu sanitarnego i obostrzeń, utrzymujemy tempo i tryb naszego postepowania – zapewnia doktor Rajchert.
Szpital Powiatowy w Radomsku kompleksowo zajmuje się pacjentami onkologicznymi dzięki temu, że realizuje badania profilaktyczne, dysponuje wyszkoloną kadrą medyczną i odpowiednim sprzętem. Pacjenci mogą liczyć na opiekę znakomitych specjalistów:
- dr n. med. Łukasz Rajchert – specjalizacja chirurgia onkologiczna, chirurgia ogólna – zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem pacjentów z chorobami nowotworowymi, głównie rakiem piersi;
- lek. med. Łukasz Rogulski – specjalizacja chirurgia onkologiczna, chirurgia ogólna – oraz dr.n.med Łukasz Rajchert wykonują zabiegi chirurgiczne w obrębie szpitala;
- dr n. med. Andrzej Kałmuk – specjalista onkologii klinicznej i pediatrii – jest Kierownikiem Oddział Dziennego Chemioterapii.
W szpitalu pracuje także dwójka znakomitych specjalistów onkologów: Joanna Stępień – Lizura oraz Jakub Lizura.
– Jesteśmy zadowoleni z tej współpracy. Współpracujemy też z ośrodkami radioterapii, które są dopełnieniem terapii onkologicznej i pozwalają na kompleksowe leczenie pacjenta. Programy lekowe czy standard zabiegów, które wykonujemy w Szpitalu Powiatowym w Radomsku, nie rożni się niczym od tego, co otrzymuje pacjentka w Berlinie czy Rzymie – podkreśla dr n. med. Łukasz Rajchert.
Zarząd Powiatu Radomszczańskiego zdecydował o przedłużeniu na 2021 rok umowy z lekarzem onkologiem. Dzięki temu mieszkańcy naszego powiatu nadal będą mogli korzystać z bezpłatnych porad onkologicznych.
dr n. med. Łukasz Rajchert ze Szpitala im. Kopernika w Łodzi przyjmuje w Przychodni Specjalistycznej przy Szpitalu Powiatowym w Radomsku. Na wizytę można umawiać się bez skierowania wystawianego przez lekarzy POZ.
(Informacja: Starostwo Powiatowe)