Rak szyjki macicy – kluczowa jest cytologia!

Dziś kolejna Środa z Profilaktyką, tym razem poświęcona cytologii. To bezbolesne i skuteczne badania może uratować życie. Wykrywa stany przedrakowe szyjki macicy, dzięki czemu można je skutecznie wyleczyć. W czasie pandemii koronawirusa badania ginekologiczne dla wielu kobiet przestały być priorytetem.

W 2020 roku w programie profilaktyki raka szyjki macicy przebadało się 290 727 kobiet, w porównaniu do 2019, gdzie przebadało się 456 474 kobiet.

Rak szyjki macicy – kluczowa jest cytologia

Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem do końca szóstej dekady życia. Około 60% zachorowań występuje między 45 a 64 rokiem życia. Rocznie rak szyjki macicy wykrywany jest u ok. 3 000 kobiet, prawie połowa z nich przegrywa z nim walkę.

Jakie są czynniki rozwoju raka szyjki macicy?

Badanie cytologiczne to skuteczne, bezbolesne i bezpieczne badanie komórek z szyjki macicy. Pozwala wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie występują żadne objawy. Daje nam szanse na bardzo wczesne wykrywanie nieprawidłowości.

 

Z jakiego programu profilaktycznego można korzystać?

Czytaj też: 26 zakażeń Covid-19 w powiecie radomszczańskim

Exit mobile version