Ruszyła budowa nowego skrzydła szpitalnego w Pajęcznie. To inwestycja za ponad 22 mln zł

Szpital w Pajęcznie już niedługo będzie mógł pochwalić się nowym blokiem operacyjnym, oddziałem chirurgii jednego dnia, oddziałem chorób wewnętrznych czy Izbą Przyjęć. We wtorek, 4 października ruszyła budowa nowego skrzydła szpitalnego. To największa w historii placówki inwestycja.


Budowa nowego skrzydła będzie kosztować 22,3 mln zł, z czego blisko 300 tys. zł kosztował SPZOZ projekt budowlany. Co istotne, aby inwestycja mogła uzyskać dofinansowanie na budowę i późniejszy kontakt z NFZ, wymagane było opracowanie specjalnego wniosku z programu IOWISZ.

Dyrekcja szpitala z wielkim zaangażowaniem opracowała wniosek o celowości inwestycji pt.: ,,Rozbudowa Szpitala Powiatowego w Pajęcznie wraz z pełnym wyposażeniem”, czego efektem było zdobycie 15.600 pkt na wymagane 6200 pkt. Umożliwiło to zakwalifikowanie do grona wybranych projektów i otrzymanie dofinansowania z rezerw budżetu państwa w wysokości ponad 5,5 mln zł.

Budowa nowego skrzydła Szpitala w Pajęcznie właśnie się rozpoczyna

We wtorek 4 października na wydzielonym terenie szpitala pojawiła się ekipa budowlana z ciężkim sprzętem budowlanym. Budowa skrzydła bezpośrednio przylegającego do południowo-zachodniej ściany obecnego budynku będzie krokiem milowym w rozwoju placówki. Dzięki tej inwestycji uda się poszerzyć możliwości Szpitala o nowe zabiegi i świadczenia oraz zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu.

– Planowaliśmy budowę nowego skrzydła od początku z myślą o mieszkańcach. Dokładnie przeanalizowaliśmy tzw. mapy potrzeb zdrowotnych, które potwierdziły to, o czym od dawna byliśmy przekonani. Mieszkańcy potrzebują szpitala oferującego m.in.: nowoczesną, małoinwazyjną chirurgię i ortopedię w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Nowe skrzydło znacząco podniesie możliwości diagnostyczno-lecznicze naszej placówki, wprowadzając ją na zupełnie inny poziom – mówi dr n. med. Agnieszka Kubot-Krawczyk, dyrektor SPZOZ Pajęczno.

Pomoże w tym nowoczesna, kompleksowo wyposażona sala operacyjna, która będzie służyć także pacjentom Oddziału Chirurgii Jednego Dnia. Będą tam wykonywane proste, małoinwazyjne operacje chirurgiczne i ortopedyczne, takie jak zespół cieśń nadgarstka, artroskopia stawu kolanowego czy operacje żylaków kończyn dolnych. Nowoczesne techniki operacyjne pozwolą zminimalizować liczbę powikłań, zwiększą bezpieczeństwo zabiegów oraz wpłyną na szybki i bezbolesny powrót do zdrowia pacjentów. Dodatkowo sprawnie działający Dział Fizjoterapii zapewni pacjentom kompleksową opiekę w jednym miejscu.

Kompleksowa opieka w nowoczesnych warunkach

W nowym skrzydle, na pierwszym piętrze znajdzie się również przeniesiony z obecnego budynku, Oddział Chorób Wewnętrznych. Oddział będzie wyposażony m.in.: w izolatkę, salę intensywnego nadzoru dla najciężej chorych pacjentów, czy gabinet diagnostyczny. Na parterze utworzona zostanie Izba Przyjęć.

Budowa nowego skrzydła ma potrwać nieco ponad rok

Jej rozpoczęcie nie byłoby jednak możliwe bez uzyskania pozytywnej opinii w systemie IOWISZ. To system, który umożliwia wydawanie opinii o celowości inwestycji, takich jak ta w Pajęcznie. Specjaliści z Ministerstwa Zdrowia, NFZ oraz Urzędu Wojewódzkiego oceniają dziesiątki kryteriów, wybierając najlepiej uzasadnione i przygotowane projekty.

By dostać pozytywną opinię, należy otrzymać minimum 6200 pkt. O trafności inwestycji świadczy fakt, że przygotowany przez dyrekcję SPZOZ Pajęczno wniosek otrzymał aż 15 622,95 pkt. Co istotne, opinia ta ma wpływ m.in.: na kontrakt z NFZ oraz umożliwiła pozyskanie ponad 5,5 mln zł. dofinansowania na budowę z rezerw budżetu państwa.

– Przygotowanie dobrego projektu było dla nas priorytetem. Ogromną satysfakcję daje nam fakt, że nagrodzony wysoką oceną wniosek przygotowaliśmy samodzielnie, bez korzystania z usług specjalistycznych firm, zajmujących się opracowywaniem tego typu dokumentacji. Sukces w postaci tak wysokiej oceny wniosku i możliwość udzielania pomocy pacjentom to ogromna motywacja dla naszego zespołuCo więcej, chcemy także wykorzystać potencjał pierwotnego budynku i utworzyć w nim m.in.: Oddział Opieki Paliatywnej – mówi dyrektor SPZOZ Pajęczno.

Nowa część szpitala da szanse na zmiany w „starym” budynku

Zwolnioną przestrzeń SPZOZ chce zagospodarować na opiekę długoterminową osób starszych. Zgodnie z analizami potrzeb zdrowotnych, pozostałe po wyremontowanym w 2021 r. Oddziale Chorób Wewnętrznych pomieszczenia zostaną przekształcone w Oddział Opieki Paliatywnej. Trafią tam najstarsi pacjenci z powiatu pajęczańskiego, często obarczeni nowotworami i wymagający stałego nadzoru oraz terapii.

– Ochrona zdrowia to bardzo ważny obszar dla naszych mieszkańców. Dlatego cieszy mnie, że rozpoczynająca się inwestycja to kolejny, konsekwentnie realizowany krok w stronę zapewnienia mieszkańcom, jak najlepszej opieki i bezpieczeństwa zdrowotnego – mówi Zbigniew Gajęcki, Starosta Pajęczański.

Szpital w trosce o seniorów

To nie jedyna inwestycja w opiekę nad pajęczańskimi seniorami SPZOZ Pajęczno. Pod koniec roku planowane jest ukończenie remontu pomieszczeń na pierwszym piętrze szpitala o wartości ponad 700 tys. zł, który z własnych środków sfinansuje SPZOZ w Pajęcznie. W przyszłym roku rozpocznie się drugi etap przebudowy pierwszego pietra, którego efektem będzie stworzenie zupełnie nowych gabinetów, takich jak gabinet masażu, pola magnetycznego, laseroterapii, krioterapii, hydroterapii, sali pobytu dziennego, czy gabinetu rehabilitacji dla dzieci w Ramach Działu Fizjoterapii i Ośrodka Rehabilitacji Dziennej.

SPZOZ Pajęczno stanowi Szpital w Pajęcznie oraz trzy Ośrodki Zdrowia: w Pajęcznie, w Nowej Brzeźnicy oraz w Strzelcach Wielkich, które stale się rozwijają, co doceniają nie tylko pacjenci. Skuteczność zarządzania szpitalem potwierdzają także wyniki ekonomiczne SPZOZ oraz niezależne wyróżnienia, takie jak III miejsce w prestiżowym konkursie „Liderzy Zarządzania” Rzeczpospolitej.

Exit mobile version