RUSZYŁA KWALIFIKACJA WOJSKOWA. CZAS NA URODZONYCH W 2001 ROKU

Kwalifikacja wojskowa odbywa się w Szkole Języków Obcych Eurolingwista ul. Piłsudskiego 35 w dniach od 2 marca do 1 kwietnia.

W tym roku obowiązkiem stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej objęci zostali:

  1. mężczyźni urodzeni w 2001 roku,
  2. mężczyźni urodzeni w latach 1996 – 2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  3. osoby, urodzone w 1998 – 2000 roku które:

4. osoby, które ukończyły 18 lat życia i nie ukończyły 24 lat życia oraz zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej trwa do końca roku kalendarzowego, w którym osoby objęte tym obowiązkiem kończą dwadzieścia cztery lata.

Podstawowym celem kwalifikacji wojskowej jest określenie, w oparciu o badania przeprowadzone przez Powiatową Komisję Lekarską, stopnia zdolności do czynnej służby wojskowej. Ponadto przedstawiciel Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Tomaszowie Mazowieckim zakłada ewidencję wojskową i wydaje książeczki wojskowe.

Wcześniej osoby podlegające kwalifikacji wojskowej, otrzymują od prezydenta, burmistrza lub wójta imienne wezwania, określające dokładny termin i miejsce stawiennictwa oraz dokumenty, jakie należy przedstawić organom przeprowadzającym kwalifikację.

Osoba zgłaszająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy powinna posiadać:

a) dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;

b) dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeżeli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;

c) posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;

d) aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy;

e) dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Osoba, które stawała już do kwalifikacji wojskowej i ubiega się o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przedstawia:

  1. wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta):

2. powiatowej komisji lekarskiej – dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,

3. wojskowemu komendantowi uzupełnień:

Po przeprowadzonych badaniach lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej, zostanie orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:

Skład orzekający Powiatowej Komisji Lekarskiej bierze także pod uwagę dostarczoną przez osobę podlegającą badaniu dokumentację medyczną. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej może skierować daną osobę na dodatkowe badania specjalistyczne (w tym także psychologiczne) i/lub na obserwację szpitalną. Badania lekarskie, prowadzone w trakcie kwalifikacji wojskowej, podobnie jak dodatkowe badania specjalistyczne i obserwacja szpitalna, na które może skierować przewodniczący komisji lekarskiej,  są obowiązkowe. Na osobie wezwanej do kwalifikacji ciąży także obowiązek przedstawienia Powiatowej Komisji Lekarskiej posiadanej dokumentacji medycznej, w tym wyników badań specjalistycznych, przeprowadzonych w ciągu 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Od orzeczenia, wydanego przez powiatową komisję lekarską  zainteresowany może odwołać się w ciągu 14 dni od dnia jego wydania. Odwołanie kieruje się do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej za pośrednictwem Powiatowej Komisji Lekarskiej, która orzeczenie wydała. W takim przypadku przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej może wezwać osobę odwołującą się na posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej, gdzie zostanie ona poddana kolejnym badaniom lekarskim; może także zażądać przedstawienia posiadanej dokumentacji medycznej, a także skierować tę osobę na dodatkowe badania specjalistyczne (w tym psychologiczne) i/lub na obserwację szpitalną.

Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu, są zobowiązane to uczynić niezwłocznie po ustaniu przeszkody.

Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej osób do tego zobowiązanych, ponieważ o miejscu i terminie jej przeprowadzania na danym terenie informują również rozplakatowane obwieszczenia wojewody.

Osoba, która z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie i miejscu, powinna zgłosić ten fakt do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, który wyznaczy jej inny termin stawiennictwa.

W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, nałożona zostanie na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywna w celu przymuszenia, albo zarządzone przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Objętych kwalifikacją wojskową na terenie powiatu radomszczańskiego w 2020 roku jest:

619 – mężczyzn rocznika 2001,

28 –  mężczyzn roczników starszych,

15 – kobiet.

(Źródło: Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego)
Exit mobile version