Sanatorium last minute? Do wyboru kuracja w górach albo nad morzem


Jak co roku zimą pojawia się najwięcej zwrotów skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Codziennie 60-70 osób zwraca do Łódzkiego NFZ skierowania, z których nie chce lub nie może skorzystać.

Powody rezygnacji są różne: konieczność palenia w piecu, opiekowania się bliskimi. Seniorzy narzekają także na zbyt krótki dzień i mrozy. Jeden z kuracjuszy zwrócił skierowanie, bo w sanatorium, w którym miał się leczyć, nie było… bezpłatnego Wi-Fi.

Do wykorzystania są tzw. „zwroty” w różnych miejscowościach na terenie całej Polski np. w rejonach nizinnych takich jak Ciechocinek i Nałęczów, podgórskich – Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój, Ustroń i nadmorskich np. Kołobrzeg.

Jak skorzystać z sanatorium last minute?

Pula zwrotów cały czas się zmienia, dlatego warto kontaktować się z Działem Leczenia Uzdrowiskowego i skorzystać jeszcze w styczniu z tej formy leczenia. Ze zwrotów chętnie korzystają osoby, dla których najważniejsze jest szybkie podjęcie leczenia w uzdrowisku.

O skierowania ze zwrotów można dowiadywać się telefonicznie pod nr tel. 42 275 40 89 oraz 42 275 40 83. Codziennie do około 10 osób, dla których najważniejsze jest szybkie skorzystanie z leczenia w uzdrowisku, trafia takie zwrócone skierowanie. Dziś nie ma dostępnego odpowiedniego skierowania ze zwrotu? To nie oznacza, że nie będzie takiego za kilka dni. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wyjazd ze zwrotu może nastąpić za kilka dni. Leczenie last minute może rozpoczynać się wcześniej niż ustawowe, obowiązujące w normalnym trybie 14 dni.

Do puli zwrotów do wykorzystania trafiają wszystkie oddane przez kuracjuszy skierowania. Nie ma tu znaczenia, czy zwrot był usprawiedliwiony, czy nie. O zwroty należy pytać w oddziale NFZ, w którym składało się wniosek (mieszkańcy Łódzkiego składają wnioski w Łódzkim NFZ).

Informację o możliwości skorzystania ze zwrotów można uzyskać, cierpliwie telefonując: od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 pod numerami telefonów:

a także na Sali Obsługi Klientów w Łodzi i w delegaturach.

Kto może skorzystać z wcześniejszego wyjazdu na kurację?

Z wcześniejszego wyjazdu ze zwrotu może skorzystać tylko osoba, której skierowanie zostało już rozpatrzone pozytywnie i otrzymała ona swój numer w kolejce oczekujących.

Aby móc wykorzystać zwrócone skierowanie, musi ono odpowiadać profilowi leczenia. Oznacza to, że jeśli będzie dostępne skierowanie ze zwrotu na pobyt w górach w sanatorium o danym profilu leczenia, nie będzie mogła go wykorzystać osoba, której stan zdrowia nie pozwala na wyjazd w góry. Podobnie, jeśli schorzenie będące powodem skierowania do sanatorium nie będzie się pokrywało z profilami leczenia w danym obiekcie.

Z wyjazdów last minute mogą skorzystać osoby, którym upłynęło już 18 miesięcy od powrotu z sanatorium, w którym byli wcześniej. Ta zasada nie obowiązuje osób, które nigdy nie korzystały z leczenia w uzdrowisku w ramach NFZ.

Nie możesz wyjechać – odeślij skierowanie

Jeśli ktoś nie może skorzystać z przyznanego mu wcześniej wyjazdu do uzdrowiska, powinien natychmiast odesłać je do NFZ na adres ŁOW NFZ. Wówczas NFZ będzie mógł przekazać takie skierowanie innym pacjentom, którzy czekają na wyjazd. NFZ może uznać rezygnację z leczenia za usprawiedliwioną, jeśli kuracjusz nie może wyjechać z powodu wypadku losowego lub choroby ubezpieczonego (np. pobyt w szpitalu, wypadek, zaplanowany zabieg operacyjny) potwierdzonego odpowiednim dokumentem.

Jeśli Fundusz uzna rezygnację za usprawiedliwioną, wyznaczy nowy termin kuracji. Nieuzasadniony zwrot oznacza, że kuracjusz musi złożyć do NFZ nowe e-skierowanie i poczekać na wyjazd.

Leczenie uzdrowiskowe w Łódzkiem w liczbach


Czytaj też: 197 tys. płatników z woj. łódzkiego otrzyma z ZUS-u informacje o rozliczeniu wpłat za 2024 rok

Exit mobile version