IMGW Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych, Wydział w Poznaniu wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem dla powiatu radomszczańskiego.
W piątek (1 lipca) od godz. 15:00 do godz. 24:00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 95 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80%.
Piorun lub inaczej błyskawica to wyładowania elektryczne o bardzo dużym natężeniu, dlatego porażenie jest niebezpieczne i często kończy się śmiercią. Pojedyncze uderzenie pioruna to energia, która wystarczy do zasilania 100-watowej żarówki przez 3 miesiące.
W jaki sposób razi piorun?
Piorun może porazić na dwa sposoby: bezpośredni i pośredni. Bezpośrednie uderzenie w człowieka zdarza się stosunkowo rzadko – częstszymi przypadkami są te, w których piorun uderza w ziemię w jego pobliżu.
Kiedy uderza piorun, prąd przechodzi przez tkanki o najmniejszej oporności. Ponieważ nerwy, naczynia krwionośne i tkanka łączna są bogate w wodę i elektrolity – są najbardziej narażone na jego niszczące działanie. Podczas wyładowania iskrowego, prąd „przechodzi” po skórze, powodując rozległe oparzenia oraz uszkodzenia, np. ubrania, a fala uderzeniowa powoduje uraz mechaniczny.
Pierwsza pomoc w przypadku porażenia piorunem
- Zapewnij sobie bezpieczeństwo.
- Natychmiast wezwij pomoc.
- W oczekiwaniu na przyjazd ratowników zbadaj stan poszkodowanego (nie grozi ci porażenie przez kontakt): sprawdź czy poszkodowany oddycha i czy tętno jest wyczuwalne. Jeśli nie oddycha, ale ma tętno, rozpocznij sztuczne oddychanie metodą usta-usta. Jeśli tętno jest niewyczuwalne, rozpocznij masaż serca (do przyjazdu ratowników lub do przywrócenia akcji serca). Zostań z ofiarą do momentu przybycia pomocy, wspieraj ją psychicznie.