Władze Radomska przymierzają się do wdrożenia kar dla tych, którzy palą w swoich piecach czym popadnie… Jak przyznaje prezydent Jarosław Ferenc: „Osoba przyłapana na tym, że pali w piecu nieodpowiednim opałem, będzie musiała ponieść koszty kontroli. Zatem, zapewne zastanowi się, czy warto narażać się na takie koszty…”
Jak zauważa prezydent Radomska w walce ze smogiem będę zarówno akcje uświadamiające społeczeństwo, jak i kontrole. – Od marca tego roku mamy możliwość zbadania, czym dany mieszkaniec pali w piecu. Dlatego też Wydział Bezpieczeństwa i Porządku będzie przeprowadzał kontrole. To jest oczywiście starszak, ale straszak potrzebny do tego, by walczyć ze smogiem – podkreśla prezydent Radomska. – Osoba przyłapana na tym, że pali w piecu nieodpowiednim opałem, będzie musiała ponieść koszty kontroli. Zatem, zapewne zastanowi się, czy warto narażać się na takie koszty… – dodaje.
Jak zapewnia włodarz miasta, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej na pewno będzie rozwijało sieci ciepłownicze. – To nie wszystko. Przystąpiliśmy do współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, dzięki czemu pomagamy zainteresowanym mieszkańcom w wypełnianiu wniosków do programu „Czyste Powietrze” – zauważa prezydent Radomska.
Akcje uświadamiające oraz kontrole to nie jedyne działania władz miasta w walce ze smogiem. Jak zapowiada prezydent Radomska w najbliższym czasie na nowych elektronicznych tablicach, zamontowanych przy wiatach przystankowych będą umieszczane informacje na temat aktualnego stanu powietrza. Ponadto, władze miasta rozważają możliwość wprowadzenia w Radomsku darmowej komunikacji miejskiej, która miałaby obowiązywać w dniach, w których są przekroczone normy jakości powietrza.
Za wdrożeniem takiego rozwiązania opowiada się miejski radny Daniel Serwa (PiS), który skierował w tej sprawie interpelację do władz miasta. – „(…) Możliwość wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej w Radomsku w dni, w które przekraczane są dopuszczalne stężenia zanieczyszczenia powietrza zostanie przez nas rozważona. W pierwszej kolejności musiałoby jednak zostać przeprowadzone rozeznanie polegające na zbadaniu prawnych możliwości technicznych oraz skutków finansowych działań, o których mowa we wniosku” – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego.
Dodajmy, że podobne praktyki stosowane są już w Krakowie.