Tak można określić tegoroczną wymianę polsko-francuską, realizowaną w ramach projektu edukacyjnego w II Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku, a która dobiega końca.
Projekt edukacyjny V wymiany polsko-francuskiej pomiędzy radomszczańskim liceum, a Liceum Stephena Liégearda obfitował w wiele wydarzeń. Słowem o nudzie nie było mowy, chociażby dlatego, że wymianie przyświecało hasło „Spektakl rozmaitości“.
Uczestnicy wymiany, podzieleni na tematyczne grupy, musieli wykazać się nie lada kreatywnością. Francuzi prezentowali np. wybrane utwory w języku polskim, które nauczyli się podczas lekcji języka polskiego w czasie ich pobytu w Polsce. Członkowie jednej z grup mieli za zadanie zaprezentowanie trzech piosenek w języku polskim, francuskim i angielskim. Nie zabrakło też elementów tanecznych czy multimedialnych.
Wszystko to, co działo się podczas tygodniowego pobytu francuskiej młodzieży w naszym mieście oraz w Przedborzu, Warszawie i Łodzi zostanie zachowane dla potomnych. Wszystko dzięki grupie dziennikarskiej, która w specjalnym wydaniu anglojęzycznej gazetki „The Reader“ opisała każdy dzień wymiany.
Ale nie tylko. W gazetce znalazły się też artykuły – wywiady realizowane w ramach projektu w czasie pobytu uczniów II LO wraz z nauczycielami we Francji.
– Wymiana to nie tylko wspaniała zabawa, ale przede wszystkim wartości, które w dzisiejszym świecie są bardzo pożądane, czyli pokój i tolerancja. Pobyt francuskiej młodzieży przełamał też stereotypy. Francuzi przyjeżdżając do nas wiedzieli, gdzie jest Polska, ale tak naprawdę nie mieli pojęcia, jak żyjemy, jak mieszkamy, jakim jesteśmy narodem. Wiem, że oczarowała ich nasza otwartość i gościnność – mówi Anna Smendowska, nauczycielka języka francuskiego w II LO, a zarazem osoba, dzięki, której realizacja projektu była możliwa.
Współorganizatorką wymiany była również nauczycielka języka angielskiego Natalia Król.