Radni negatywnie zaopiniowali uchwałę w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi usuwania odpadów komunalnych z nieruchomości oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych na terenie Miasta Radomska. Innymi słowy podwyżek za odbiór śmieci dla przedsiębiorców nie będzie. Firma Remondis w listopadzie ubiegłego roku wystosowała pismo do miejskich radnych w sprawie podwyżek. Dotychczasowe stawki nie zawsze pokrywają koszty utylizacji – tłumaczył przedstawiciel Remondis, która obsługuje około 10% lokalnych przedsiębiorców. Argumenty Remonida nie przekonały radnych, którzy odrzucili projekt – Uważamy, że jest to krok za daleko. Na tą chwile nie ma konieczności regulowania ceny, jeśli koszta będą rosły powrócimy do tematu – tłumaczyli radni.
Również miejski budżet znalazł się na celowniku radnych. Radni podjęli uchwały zmieniającą budżet Miasta Radomska na rok 2020. Uchwalone zmiany uwzględniają m.in zakup nowego systemu do nagłośnienia i liczenia głosów do remontowanej sali obrad w Urzędzie Miasta. Nowy system będzie kosztował blisko 80 tys. zł. Poprzedni system zakupiono trzy lata temu- Technologia bardzo szybko się rozwija, stary system nie spełnia zadań i nie jest w pełni kompatybilny – tłumaczyła skarbnik Mariola Wypych. Za poprzedni system Urząd Miasta zapłacił około 37 tys zł.
Miejscy radni rozpatrzyli skargę na działalność prezydenta, podjęli uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdań z działalności stałych Komisji Rady Miejskiej i zatwierdzenia planów ich pracy. Przyjęło również uchwałę w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta Radomska w zakresie przeprowadzenia akcji „Radomsko bez plastiku”. Program zainicjowany przez radnych Prawa i Sprawiedliwości zakłada ograniczenie stosowania plastiku tam gdzie jest to możliwe i zastąpienie go surowcami biodegradowalnymi. Oznacza to rezygnację z jednorazowych sztuców, talerzy, kubeczków i innych tego rodzaju tacek. Na przykład na miejskich imprezach, w placówkach podległych miastu i w samej radzie miasta.
Przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Dębski zaproponował wprowadzenie ekologicznych zmian w pracy komisji. Chodzi o zamianę otrzymywania materiałów związanych z sesją z wersji papierowej na elektroniczną. – Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, czas i pracę biura rady a dodatkowo zadbamy o środowisko – tłumaczył wnioskodawca. Z takiego rozwiązania korzysta Rada Powiatu Radomszczańskiego. Do tej pory miejscy radni otrzymywali wydrukowane materiały, które dostarczał najczęściej kurier. Według nowych zasad niezbędne informację przesyłane będą na indywidualne skrzynki pocztowe. Pomysł ograniczenia papieru wzbudził krytykę wśród niektórych radnych, którzy tłumaczyli swoją niechęć problemami ze wzrokiem i obsługą komputera. Czy pomysł Rafała Dębskiego wejdzie w życie? Przekonamy się o tym za miesiąc na kolejnej Sesji Rady Miasta.