Środa z Profilaktyką: Cukrzyca nie boli, zabiera zdrowie po cichu

Cukrzyca stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. W Polsce choruje na nią ok. 3 mln osób, a przewiduje się, że do 2030 roku co dziesiąty Polak będzie zmagał się z tą chorobą.


Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, która została uznana za epidemię XXI wieku. Blisko milion Polaków, może być nieświadomych swojej choroby. Choroba nie boli i przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, dlatego ciągle jest zbyt późno rozpoznawana, nierzadko przy okazji zawału serca czy udaru mózgu. Cukrzyca nie dając żadnych objawów, uszkadza organizm, naczynia krwionośne i nerwy obwodowe. Dlatego ważne są regularne badania profilaktyczne i pomiar glukozy we krwi.

​Występują cztery typy cukrzycy. Najczęstszą jest cukrzyca typu 2 (około 90 proc. przypadków), która należy do grupy chorób cywilizacyjnych, czyli determinowanych przez styl życia – można jej zapobiegać. 10 proc. zachorowań dotyczy cukrzycy typu 1 – występuje głównie u dzieci i młodych dorosłych (ujawnia się do 20 roku życia). Około 9 proc. Polaków choruje na cukrzycę typu 2, drugie tyle z nas choruje na stany metaboliczne poprzedzające wystąpienie tej choroby:

​Istotnym elementem w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2 jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, a także regularne badania profilaktyczne.

Wybierz DASH Cukrzyca

W leczeniu, jak i zapobieganiu cukrzycy ważna jest odpowiednia dieta. Gotowe i zdrowe przepisy znajdziesz na portalu Diety NFZ. Sprawdź plan żywieniowy DASH Cukrzyca.

Do grupy ryzyka należą osoby:

​Zmiana stylu życia skutkująca:

może obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy nawet o połowę.

Profilaktyka cukrzycy

Zapobieganie rozwojowi powikłań cukrzycowych obejmuje wiele działań mających na celu ograniczenie szkodliwego wpływu choroby na organizm człowieka. Istotnym elementem w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2 jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, a także regularne badania profilaktyczne.



Co mówią dane NFZ

Dane NFZ wskazują, że w Polsce w 2018 roku na cukrzycę chorowało 2,86 mln dorosłych osób (czteroletnia chorobowość rejestrowana na podstawie danych o zrealizowanych świadczeniach), a w 2022 roku liczba ta wzrosła do 3,11 mln. Koszt świadczeń, wyrobów medycznych i leków stosowanych w cukrzycy wyniósł w 2022 roku ok. 2,5 mld zł (1,9 mld w 2018 roku).



Czytaj też: Przedsiębiorcy nie zgodzili się na podwyżkę podatku od nieruchomości

Exit mobile version