Środa z profilaktyką – czerniak

Dziś “Środa z profilaktyką” poświęcona czerniakowi. Co rok z powodu czerniaka umiera w Polsce ok. 1400 osób. Zapadalność na ten nowotwór skóry zwiększyła się o 300% w ciągu ostatnich 30 lat.

Podczas pikniku Zdrowie bez plamy w Monopolis, który zorganizowany został w maju przez łódzki oddział NFZ wspólnie z wojewodą łódzkim, badania dermatoskopem cieszyły się ogromną popularnością. 3 osoby, które się zbadały, mają podejrzenie czerniaka.

Statystyki zachorowań w Polsce

W Polsce wykrywa się około 3500 nowych przypadków czerniaka rocznie, a tempo zachorowania na niego cały czas rośnie.*

Zbyt późno zdiagnozowany czerniak jest wciąż przyczyną śmierci. W Polsce z powodu czerniaka umiera 1 na 3 chorych. Aby temu zapobiec, warto regularnie badać się profilaktycznie.

* Dane Krajowego Rejestru Nowotworów na lata 1980–2020.

Co to jest czerniak?

Czerniak to najbardziej złośliwy i jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów skóry. Jest nowotworem agresywnym, ponieważ:

Jednak wykryty we wczesnym stadium jest w 90% przypadków zachorowań możliwy do wyleczenia. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu!

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Ryzyko zachorowania na czerniaka i inne nowotwory złośliwe skóry wzrasta, jeżeli:

Jak możesz chronić się przed rakiem skóry?

Co to jest SPF?

SPF (Sun Protection Factor) to wskaźnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Rodzaje filtrów:

Kremów z wysokim filtrem obowiązkowo powinny używać: dzieci, osoby po przeszczepach narządów, osoby po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, osoby przyjmujące leki światłouczulające.

 

Czytaj też: Dobromir Makowski spotkał się z młodzieżą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku

Exit mobile version