Środa z Profilaktyką: Depresja – więcej niż smutek

Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.


Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom.

Smutek czy depresja

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym. Depresja znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Pojawia się uczucie bezsilności, bezradności, unikamy spotkań ze znajomymi, towarzyszy nam ciągłe uczucie zmęczenia. Często pierwsze objawy pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów.

Objawy depresji – nie lekceważ!

Najczęstsze objawy depresji:

Zapobiegaj depresji i prowadź zdrowy styl życia

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania, a także leczenia depresji jest aktywność fizyczna. Spacery i szybki marsz to rodzaj wysiłku, który jest najbardziej uniwersalny, niewymagający a przynoszący wymierne efekty.

W depresji również żywienie ma znaczenie! Prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Wiele praktycznych porad i gotowe przepisy znajdziesz w planie żywieniowym DASH Depresja na bezpłatnym portalu: https://diety.nfz.gov.pl.

Poniżej film z kanału Akademia NFZ, gdzie o rozpoznaniu, leczeniu i profilaktyce depresji mówią dr n. med. Maciej Żerdziński – psychiatra ​oraz mgr Justyna Soroka psycholog, psycholog dziecięcy.

Zdrowe Dane o depresji

Dane NFZ wskazują, że refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób i było to o 59% więcej niż w 2013 r. Uwagę zwraca rosnąca liczba osób poniżej 18. r.ż., dla których zrealizowano recepty na leki przeciwdepresyjne. Wartość refundacji tych leków wyniosła w 2021 r. 191 mln zł.

Więcej dowiesz się z raportu NFZ o zdrowiu. Depresja.


Czytaj też: Szpital Powiatowy w Radomsku jednak bez oddziału dziecięcego

Exit mobile version