Środa z profilaktyką. Nowotwory przewodu pokarmowego

Dziś Środa z Profilaktyką poświęcona nowotworom układu pokarmowego. Choć ich objawy i przebieg są różne wspólnymi dla nich wszystkich czynnikami ryzyka są otyłość, palenie papierosów i picie alkoholu. To nałogi i przyzwyczajenia, na które ma wpływ każdy z nas.


Alarmujące statystyki


Czym są nowotwory układu pokarmowego?

Nowotwory układu pokarmowego to grupa zróżnicowanych jednostek chorobowych, zlokalizowanych w przewodzie pokarmowym. Zaliczamy do nich: raka przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego, jelita cienkiego, okrężnicy oraz odbytnicy.

Niepokojące objawy

Objawy alarmowe nowotworów przewodu pokarmowego są różne, w zależności od umiejscowienia i mogą być mało charakterystyczne. Łatwo je przeoczyć lub uznać za przejściowe niedomagania.

Do najgroźniejszych nowotworów układu pokarmowego zaliczamy:

Najczęstszym nowotworem układu pokarmowego jest:

Czynniki ryzyka


Profilaktyka

Zasadniczą rolę w redukcji ryzyka rozwoju nowotworów odgrywa profilaktyka pierwotna.

 


Znaczenie wczesnej diagnostyki

W większości przypadków nowotwory przewodu pokarmowego wykrywane są zbyt późno, kiedy choroba ma postać zaawansowaną. Bardzo duże znaczenie mają badania przesiewowe.

W ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego można wykonać bezpłatną kolonoskopię profilaktyczną. Program skierowany jest do osób w wieku 55 – 64 lat, które otrzymały imienne zaproszenie na badanie oraz do osób w wieku 20–65 lat, które nie otrzymały zaproszenia, ale znajdują się w grupie ryzyka.

Szczegółowe informacje o programie znajdziesz na stronach:
http://pbp.org.pl/ lub https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-raka-jelita-grubego


Exit mobile version