Środa z Profilaktyką: poznaj “Kodeks zdrowego serca”

Serce jest najciężej pracującym mięśniem. Warunkuje funkcjonowanie każdej komórki organizmu. Jego nieprawidłowa praca może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, dlatego warto wiedzieć, jak im zapobiegać.


Serce nigdy nie odpoczywa. Co zrobić by długo służyło?

Serce warunkuje funkcjonowanie każdej naszej komórki. Jego nieprawidłowa praca może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, dlatego warto wiedzieć, jak im zapobiegać.

Poznaj “Kodeks zdrowego serca”

Jak dbać o serce? Przestrzeganie kilku kluczowych zasad może znacząco wpłynąć na stan naszego serca:

Pamiętaj, że zdrowie serca to skarb, którego nie można zastąpić.

Regularne badania profilaktyczne i kontrola ciśnienia krwi – to najlepszy sposób, aby dbać o serce i cieszyć się życiem na pełnych obrotach!

Skorzystaj z bezpłatnego portalu dietetycznego Diety NFZ, który oferuje wsparcie w kwestiach związanych ze zdrowym żywieniem.

Do głównych chorób układu sercowo naczyniowego należą m.in. nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu. Mimo coraz lepszej diagnostyki i metod leczenia stanowią one główną przyczynę zgonów na świecie.

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK)

Został opracowany dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia. Możesz z niego skorzystać w swojej przychodni POZ (podstawowej opieki zdrowotnej). Wystarczy, że zgłosisz chęć wzięcia udziału, a przychodnia sprawdzi, czy kwalifikujesz się do programu. Badania wykona lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.

​Na rozwój ChUK mają wpływ czynniki związane ze stylem życia:

Długotrwałe narażenie na te czynniki może prowadzić do licznych zaburzeń, m.in.:

​Tylko przez wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, możemy w dużym stopniu zminimalizować ryzyko zachorowania.

​Choroby układu krążenia:

​​​Zmiana stylu życia oraz wczesna diagnostyka mogą odwrócić ten niekorzystny trend.

Sprawdź stan swojego zdrowia. Skorzystaj z programu profilaktyki chorób układu krążenia ChUK. Kto może się zgłosić do programu?

Osoby, które:

Kto i gdzie realizuje program?

Świadczenia w ramach programu są udzielane bez skierowania. Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Wszystkie poradnie podstawowej opieki zdrowotnej mają obowiązek realizacji programu.

Lekarz lub pielęgniarka przeprowadzi z Tobą wywiad i skieruje Cię na badania (pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz badania biochemiczne). Na ich podstawie lekarz dokona oceny ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskaże, w zależności od potrzeb, dalsze zalecenia.

Tylko 2 osoby na dziesięć wiedzą, jaki jest ich poziom cholesterolu. A ty, kiedy badałeś(aś) swój cholesterol? Wiesz, że możesz zrobić to bezpłatnie u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Najczęstszym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia w Polsce i na świecie są zaburzenia lipidowe. Jak wskazuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne bardzo niska jest nasza świadomość tego czynnika, a to główna przyczyna zawałów serca i udarów mózgu. Tylko 2 osoby na dziesięć wiedzą, jaki jest ich poziom cholesterolu całkowitego i/lub cholesterolu LDL.

Na rozwój chorób układu krążenia wpływają:

Wiesz, że dokonując niewielkich zmian w stylu życia, można zapobiec 80% przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych.


Czytaj też: Szczepienie, które chroni przed rakiem

Exit mobile version