Środa z profilaktyką – profilaktyka nowotworów

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Walki z Rakiem dzisiejsza środa z profilaktyką jest poświęcona właśnie profilaktyce nowotworów.


Nawet 90% nowotworów zależy tylko i wyłącznie od czynników na które mamy wpływ. Są to np. dym tytoniowy, alkohol, czy niewłaściwe żywienie. Dowiedz się, jak można skutecznie ograniczyć ryzyko choroby.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem

Europejski Kodeks Walki z Rakiem powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej.​ Kodeks  pokazuje, jak przez proste, codzienne działania można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Zalecenia są oparte o dowody naukowe (Evidence-based medicine).

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że gdyby Europejczycy przestrzegali 12 zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem, mogliby uniknąć nawet 50% wszystkich zgonów nowotworowych w Europie.

Na filmie poniżej rozmowa z naszym ekspertem – dr n. o zdr. Pawłem Koczkodajem z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, który przedstawia 12 zaleceń, które warto podjąć, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

Planuję Długie Życie

Wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia. Pewne metody diagnostyczne pozwalają na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a nawet na wykrycie zmian przedrakowych. Weź udział w badaniach przesiewowych, w ramach których bezpłatnie wykonywana jest:

Dowiedz się więcej

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Program Planuję Długie Życie

Profilaktyka 40 plus

Jeśli masz skończone 40 lat, możesz skorzystać z programu Profilaktyka 40 plus. Bez zbędnych formalności wystawisz sobie skierowanie na badania i sprawdzisz, w jakiej kondycji zdrowotnej jesteś. Dowiesz się też, czy nie występuje u Ciebie ryzyko poważnych chorób. Mogą Ci one grozić, mimo że nie masz jeszcze żadnych objawów.

Sprawdź jak skorzystać z programu

INFOLINIA ONKOLOGICZNA

Zadzwoń pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590 –  i wybierz linię numer 3.

Na infolinii dowiesz się m. in.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o działaniach, które warto podjąć, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych mówi dr. Paweł Koczkodaj z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.


Czytaj też: Uwaga! Możliwe spadki ciśnienia w sieci wodociągowej

Exit mobile version