Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to choroba układu oddechowego, której skutki odczuwa cały organizm. Charakteryzuje się ograniczonym przepływem powietrza do dolnych dróg oddechowych.
W Polsce na POChP choruje ponad 2 miliony osób. Większość pacjentów nie wie, że przyczyną kaszlu i duszności może być właśnie ta przewlekła choroba. Nierozpoznana lub późno rozpoznana skraca życie chorych o 10-15 lat. POChP to choroba wielonarządowa – proces zapalny toczy się w płucach, ale jego skutki odczuwa cały organizm. Stan zapalny w płucach, może być wywołany drażniącym działaniem szkodliwych związków, np. dymu papierosowego i innych toksycznych gazów.
– Wcześnie rozpoznana choroba obturacyjna płuc to wczesne wdrożenie leczenia i dłuższe życie w zdrowiu. W razie niepokojących objawów – duszności wysiłkowej, kaszlu, zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii.
Liczy się każdy oddech
Narodowy Fundusz Zdrowia, we współpracy z organizacjami pacjenckimi i świadczeniodawcami, prowadzi działania w zakresie realizacji wieloletniego projektu edukacyjnego „…liczy się każdy oddech”. Celem projektu jest upowszechnienie informacji o astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc – POChP, edukacja zdrowotna pacjentów oraz poprawa jakości usług świadczonych przez świadczeniodawców.
Tytuł projektu został użyczony przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP – www.astma-alergia-pochp.pl
POChP w liczbach
Szacuje się, że w Polsce:
- ponad 2 miliony osób choruje na POChP;
- w 2019 r. 600 tys. pacjentów zostało zdiagnozowanych i poddanych leczeniu, z czego ponad 43 tys. wymagało hospitalizacji;
- ok. 65% chorych ma ponad 65 lat.
Kto może zachorować?
Na POChP szczególnie narażone są osoby:
- palące tytoń – około 80% przypadków POChP jest skutkiem wieloletniego aktywnego lub biernego palenia tytoniu;
- oddychające zanieczyszczonym powietrzem – 19% chorych stanowią mieszkańcy regionów uprzemysłowionych;
- często chorujące na infekcje dróg oddechowych we wczesnym dzieciństwie;
- z niedoborem alfa1-antytrypsyny – osoby z niedoborem AAT (enzymu zabezpieczającego tkankę płucną przed działaniem czynników prozapalnych);
- chorujące na astmę i cierpiące na nadreaktywność oskrzeli.
Jakie są objawy POChP?
- duszność nasilająca się przy wysiłku, a w miarę upływu lat również spoczynkowa;
- trudność przy wydychaniu powietrza z płuc, nabieranie powietrza również może być utrudnione;
- przewlekły kaszel występujący głównie rano;
- przewlekłe odkrztuszanie wydzieliny – głównie rano po przebudzeniu;
- ucisk w klatce piersiowej, świszczący i furczący oddech.
Jak zapobiegać rozwojowi POChP?
- Zadbaj o otoczenie wolne od dymu tytoniowego.
- Jeśli palisz, rzuć palenie!
- Sprawdzaj jakość powietrza – używaj masek antysmogowych na zewnątrz, korzystaj z oczyszczaczy powietrza w pomieszczeniach.
- Chroń się przed infekcjami dróg oddechowych – szczep się przeciw grypie, pneumokokom i COVID-19.
- Zadbaj o codzienną aktywność fizyczną.
- Odżywiaj się zdrowo – utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz sprawności fizycznej wzmacnia odporność i poprawia kondycję organizmu.
- Wykonuj ćwiczenia oddechowe: utrzymasz prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego, wzmocnisz mięśnie oddechowe, zwiększysz pojemność płuc.
Na filmie poniżej z kanału Akademii NFZ, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, mówi o tym jak rozpoznać POChP, jakie wykonać badania i w jaki sposób skutecznie leczyć, a przede wszystkim jak zapobiec tej chorobie.