Środa z Profilaktyką. Przygotuj się na lato

Lato – czas urlopu, imprez plenerowych i wypadów na weekend. Wydawać by się mogło, że to czas beztroski. Jednak wakacje to też ryzyko niemiłych niespodzianek. Jak zapewnić bezpieczny wypoczynek?


Bezpieczny wypoczynek

Lato to pora odpoczynku i wakacyjnych wyjazdów. Okres aktywnego wypoczynku, na który czekamy cały rok. Ryzyko większości zagrożeń można ograniczyć. Niezależnie od miejsca, w którym planujesz je spędzić, przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo:

Nie daj się złapać w kleszcze!

Każdego roku w Polsce jest ok. 20 tysięcy zachorowań na boreliozę. Wczesne usunięcie kleszcza zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia patogenami. Pamiętaj! Po wizycie w lesie czy parku dokładnie obejrzyj całe ciało.

Dowiedz się więcej: Poradnik Pacjenta: Nie lekceważ ukąszenia kleszcza

Ostrożnie w upale

Poparzenia słoneczne – profilaktyka

Oparzenia słoneczne powstają podczas nadmiernego kontaktu skóry ze słońcem. Skóra staje się czerwona i wrażliwa, może pokryć się pęcherzami.

Brak w tym czasie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej sprzyja powstaniu oparzeń słonecznych.
​ ​
Ryzyko rozwoju nowotworów skóry w wieku dorosłym rośnie wraz z liczbą epizodów oparzeń słonecznych, w tym tych, które miały miejsce w dzieciństwie. Zwłaszcza, jeżeli były to poparzenia II stopnia, któremu towarzyszyły bąble. Szczególnie narażone na oparzenia słoneczne są dzieci, seniorzy i osoby z jasną karnacją.

Chroń skórę w gorące, słoneczne dni:

Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń słonecznych

Zaczerwienienia, pieczenie, plamy i bąble to typowe objawy oparzenia słonecznego. Pojawiają się zwykle po kilku godzinach od ekspozycji skóry na słońce.

Udar cieplny – objawy:

Krew – pomoc dla potrzebujących

Wakacje sprzyjają odpoczynkowi, ale nie mogą sobie na to pozwolić regionalne stacje krwiodawstwa. W tym okresie niedobory krwi i jej składników są największe. Krwi nie da się wyprodukować, a dla wielu pacjentów to szansa na życie.

Możesz oddać krew, jeśli:

Potrzebujesz pomocy – zadzwoń!

W sytuacji zagrożenia Twoja pamięć może Cię zawieść. Zapisz numery alarmowe w telefonie albo na kartce i noś przy sobie. W sytuacji zagrożenia mogą okazać się bezcenne.Czytaj też: Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Strzałkowie. Strażnica OSP już po remoncie [FOTO]

Exit mobile version