Środa z Profilaktyką. Szczepionki chronią pokolenia

„Szczepionki chronią pokolenia” to hasło Europejskiego Tygodnia Szczepień, który obchodzimy w dniach 21 – 27 kwietnia.


Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że szczepienia to profilaktyka wielu chorób. Dzięki szczepieniom prawie zapomnieliśmy o takich chorobach, jak: polio, błonica, tężec, krztusiec, różyczka, świnka. Szczepienia ochronne uważane są za jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Szybko działają, ratują życie! Dzięki szczepieniom przeciw COVID 19 pokonaliśmy epidemię i mogliśmy wrócić do życia, które lubimy. Jednak zanim wynaleziono szczepionkę choroba zabiła wiele osób.

Zaszczep się na zdrowie

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zalecają wykonywanie szczepień u dzieci i młodzieży do 19 roku życia według kalendarza szczepień. Sprawdź, jak zadbać o Twoje dziecko. Więcej informacji w artykule https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zaszczep-sie-na-zdrowie.

Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB: w czasie ostatnich 5 lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych zwiększyła się prawie 2-krotnie, od 48,6 tys. uchyleń w 2019 roku do 87,3 tys. uchyleń w 2023 roku.

W Łódzkiem w 2023 r. z powodu odmowy nie zaszczepiono szczepieniami obowiązkowymi 4 / 1000 dzieci w wieku od 0 do 19 lat.

Jedna decyzja, zdrowa przyszłość – szczepienia przeciw HPV w Łódzkiem

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. Szczepienia przeciw HPV należą do działań profilaktycznych. Mają one na celu ochronę przed chorobami wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego, które mogą prowadzić do rozwoju stanów przednowotworowych i nowotworów takich jak: rak szyjki macicy, rak pochwy, rak odbytu, rak prącia czy brodawek narządów płciowych.

O tym, dlaczego powinniśmy zaszczepić dzieci przeciw HPV mówi lekarz pediatra Marzena Bozio w Poradniku Pacjenta: Szczepienie przeciw HPV uchroni Twoje dziecko przed rakiem.

Czy powinniśmy szczepić dzieci w każdym wieku, czy tylko 12-13 latków?

Szczepienia przeciwko HPV są szczepieniami zalecanymi dla każdego dziecka po ukończeniu 9 lat.

Z uwagi na fakt, że do zakażenia HPV dochodzi głównie drogą płciową, najlepiej wykonać szczepienie jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Wiek 12 i 13 lat jest optymalny do szczepienia HPV, ponieważ umożliwia on wykonanie szczepienia zanim dojdzie do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Co ważne, w tym wieku wystarczy podać tylko dwie dawki szczepienia zamiast trzech, jak to ma miejsce u osób w wieku 15 lat i starszych. Należy również podkreślić, że szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat są bezpłatne.

Starszy nastolatek także może i powinien się zaszczepić – receptę na bezpłatną szczepionkę Cervarix otrzyma od lekarza POZ. Wystarczy odebrać szczepionkę w aptece i zaszczepić się w poradni POZ. Konieczne będą 3 dawki szczepionki.

Od 2 września 2023 r. szczepionka 2-walentna Cervarix przeciw HPV jest bezpłatna dla wszystkich dzieci od 9 do 18. roku życia.

Czy szczepienia przeciw HPV są bezpieczne?

Szczepienia przeciwko HPV są bezpieczne, a badania naukowe potwierdzają bardzo duży profil ich bezpieczeństwa. Są to rekombinowane szczepionki zawierające wysokooczyszczone cząsteczki wirusopodobne, przy czym nie zawierają wirusowego DNA, dzięki czemu nie mogą zakazić człowieka, namnażać się, ani też wywoływać choroby.

W Łódzkiem ze szczepień przeciw HPV skorzystało dotąd 14 tys. dzieci 12 i 13-letnich. Większość z nich to dziewczynki – 9 tys. To zaledwie 27% dzieci w tej grupie wiekowej, które mogłyby się zaszczepić.

Czym się różni 2-walentna szczepionka od 9-walentnej?

Szczepionki te różnią się głównie ilością typów wirusa brodawczaka ludzkiego, przed którymi chronią zaszczepione osoby.

Szczepionka 2-walentna to szczepionka przeciwko dwóm typom wirusa HPV: 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz rakowi szyjki macicy i rakowi odbytu związanych z onkogennymi typami HPV.

Natomiast szczepionka 9-walentna to szczepionka przeciwko dziewięciu typom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Szczepionka chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu oraz dodatkowo chroni przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego.

Czy po szczepieniu mogą wystąpić działania niepożądane?

Tak jak w przypadku podania innych produktów leczniczych, zwłaszcza szczepień w postaci wstrzyknięć, także po podaniu szczepionki przeciwko HPV, mogą wystąpić niegroźne działania niepożądane. Najczęściej są to niewielkie odczyny miejscowe takie jak: zaczerwienienie, ból, obrzęk w miejscu szczepienia, gorączka czy też bóle głowy. Do innych działań niepożądanych można zaliczyć omdlenia, które u młodzieży mogą być związane z reakcją emocjonalną występującą podczas szczepienia. Należy pamiętać, że szczepienia wykonywane są w placówkach opieki zdrowotnej przez wykwalifikowany personel medyczny, co dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo całej procedury związanej ze szczepieniami.

Dlaczego szczepienia przeciw HPV zalecane są również dla chłopców?

Szczepienia przeciwko HPV dają skuteczną ochronę przed stanami przednowotworowymi oraz nowotworami takimi jak: rak szyjki macicy, rak sromu, rak pochwy u kobiet. U mężczyzn  natomiast chronią przed rakiem prącia. HPV przenosi się głównie drogą płciową, dlatego szczepienie chłopców zapobiega również przenoszeniu się zakażenia na kobiety.

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

Co zyskują nasze dzieci dzięki szczepieniom przeciw HPV?

Dzięki szczepieniu przeciwko HPV, dzieci zyskują bezcenną profilaktykę chorób nowotworowych. Przez szczepienie zapobiegamy wystąpieniu chorób nowotworowych i nie musimy mierzyć się z ich konsekwencjami. Dla przykładu rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych na świecie nowotworów u kobiet, a wczesne zapobieganie zakażeniom HPV poprzez szczepienie, stanowi bardzo istotny element profilaktyki pierwotnej raka szyjki macicy.

Wejdź na gov.pl/hpv i dowiedz się więcej, jak chronić dziecko przed rakiem.

Dlaczego dorośli potrzebują szczepień?

Szczepienia dorosłych są tak samo ważne jak szczepienia dzieci. Szczepienia ratują życie i chronią nas przed zachorowaniem na choroby zakaźne, a także przed ich ciężkimi powikłaniami. Z Przewodnika po szczepieniach dorosłych dowiesz się m.in., które szczepionki można podawać dorosłym i którym chorobom zapobiegają.

Dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką?

Większość ciężkich zachorowań, hospitalizacji, przypadków niepełnosprawności i zgonów z powodu chorób zakaźnych, którym można zapobiegać szczepieniami, występuje u dorosłych. Szczepionki chronią m.in. przed hospitalizacją z powodu Covid-19, powikłaniami z powodu półpaśca, zawałem serca z powodu grypy, czy hospitalizacją z powodu pneumokokowego zapalenia płuc.

Dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką? Kto płaci za podanie szczepienia? Kto może Cię zaszczepić? O tym dowiesz się z poradnika: Szczepienia przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom. Co warto wiedzieć?



Czytaj też: Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Radomsku. Kto wystąpi na muzycznej scenie?

Exit mobile version