Środa z Profilaktyką. Woda – życie, zdrowie i uroda

Dzisiejsza Środa z profilaktyką dotyczy niezwykle ważnego tematu – wody! Jak twierdzi słynne przysłowie – woda życia Ci doda. Jest w tym 100% racji. Woda jest niezbędna dla naszego organizmu, odpowiada za nawodnienie i prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów.


Woda leczy i gasi pragnienie. Najlepiej pić wodę małymi łykami przez cały dzień. Organizm wtedy najlepiej ją przyswaja i wykorzystuje. Pij wodę, zanim poczujesz pragnienie, które jest pierwszym sygnałem odwodnienia.

Woda jest składnikiem wszystkich tkanek, każdej komórki, każdego układu naszego organizmu. Warunkuje prawidłowe ich funkcjonowanie i jest rewelacyjnym transporterem substancji ustrojowych jak hormony, enzymy.

Dobrym nawykiem jest picie płynów w małych ilościach, często, w ciągu całego dnia. Zachwianie równowagi wodnej powoduje odwodnienie – mówi w materiale filmowym dr Jerzy Odonicz-Czarnecki specjalista balneologii i medycyny fizykalnej.

Dlaczego woda jest tak ważna:

Co daje picie wody?

22 marca – Światowy Dzień Wody

W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka”. Średnie zużycie wody w Polsce na osobę dziennie wynosi 150 litrów. Zaledwie 1-2 litry są spożywane, około 148 litrów trafia do kanalizacji.

Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, przestrzegaj kilku zasad:

  1. Zacznij dzień od szklanki wody.
  2. Miej wodę przy sobie wszędzie – w podróży, w pracy, na spacerze, na plaży, na treningu.
  3. Trzymaj wodę w zasięgu wzroku.
  4. Wyznaczaj cele – podziel dzień na szklanki lub zaznacz na butelce, ile wody wypić do danej godziny.
  5. Dodaj smaku swojej wodzie – dorzuć miętę lub ulubione owoce.
  6. Monitoruj swoje picie wody – zainstaluj aplikację, ustaw alarm w telefonie, zapisuj liczbę wypitych szklanek.
  7. Nawadnianie to nie tylko picie wody. Wprowadź do jadłospisu napary ziołowe, herbaty, zupy, warzywa i owoce.
  8. Zakończ dzień szklanką wody.

Jak rozpoznać odwodnienie?

Z wydychanym powietrzem tracimy dziennie od 400 do 500 ml wody, a w trakcie upałów nawet więcej. Człowiek odwodniony ma suchą i zimną skórę oraz suche usta i oczy. Inne objawy odwodnienia u dorosłych to:

Wyjazd do sanatorium

W Polsce nie brak miejscowości słynących z naturalnych właściwości wód leczniczych. Kiedyś wyjazdy do uzdrowisk określano, jako wyjazdy do wód! Z lecznictwa uzdrowiskowego korzystały wówczas osoby uprzywilejowane, władcy np. królowa Marysieńka, żona Króla Jana III Sobieskiego, osoby kultury i sztuki.

Obecnie z tej formy leczenia może korzystać każdy nas.

Sprawdź konieczne: Jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska? – poradnik krok po kroku

Skierowania do sanatoriów lub rehabilitację uzdrowiskową wystawiane są teraz także w formie elektronicznej. E-skierowanie wraz z informacją o jego statusie dostępne jest w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP.

Dowiedz się więcej: Do sanatorium z e-skierowaniem

 


Czytaj też: Gala z okazji Światowego Dnia Downa w Radomsku [FOTO]

Exit mobile version