Zakrzepica jest poważną chorobą, której nie można bagatelizować. Nieleczona może prowadzić do zatorowości płucnej, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Zapraszamy po „garść” praktycznych porad w zapobieganiu choroby zakrzepowo zatorowej.
Zakrzepica to choroba, na którą może zachorować każdy z nas. Co roku 1 na 4 osoby na świecie umiera z powodu zakrzepicy. To więcej zgonów niż z powodu raka piersi, prosty i wypadków samochodowych razem wziętych (dane za Fundacją Trombofilia)! Co roku w Polsce przybywa od 200 do 300 nowych przypadków choroby na 100 tysięcy mieszkańców. To duży wskaźnik zachorowalności. W 50% przypadkach zakrzepica jest bezobjawowa.
Objawy wewnętrzne zakrzepicy żył to:
- uczucie pieczenia nóg;
- uczucie obrzęku;
- ciężkość nóg;
- ból kłujący w obrębie podudzi.
Objawy zewnętrzne to:
- pajączki;
- sucha skóra;
- zaczerwienienie;
- żylaki.
Nie lecz się na własną rękę. Jeżeli zauważysz u siebie objawy choroby zakrzepowo-zatorowej, zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego. W razie konieczności otrzymasz skierowanie do specjalisty w celu dalszej diagnostyki.
Po pierwsze profilaktyka
- Dbaj o systematyczną aktywność fizyczną, szczególnie taką, w której pracują mięśnie łydek.
- W trakcie pracy siedzącej rób przerwy na spacer i zmianę pozycji ciała.
- Na czas długich podróży samolotem, autokarem, pociągiem czy samochodem wkładaj luźne ubrania, a w trakcie, o ile to możliwe, rób przerwy, spaceruj lub systematycznie napinaj mięśnie łydek.
- Pamiętaj o wypijaniu odpowiedniej ilości wody każdego dnia.
- Rzuć palenie.
- Unikaj spożywania alkoholu.
- Nie siedź ze skrzyżowanymi nogami. Pozwól, aby krew z nóg mogła przepływać swobodnie. Pamiętaj, że mięśnie nóg to pompa tłocząca krew wyżej.
- Uprawiaj sport, który lubisz.
- Często spaceruj.
- Odpoczywaj z nogami uniesionymi powyżej linii bioder.
- Zdrowo się odżywiaj.
Dietą zalecaną w profilaktyce chorób układu krążenia jest dieta DASH. Bezpłatne jadłospisy, kilka tysięcy przepisów, e-booki znajdziesz na portalu Diety NFZ.
Na kanale Akademia NFZ oraz na filmie poniżej ekspert lek. Krzysztof Sidziński, chirurg odpowiada na pytania m. in. na czym polega leczenie choroby zakrzepowo-zatorowej.
Czytaj też: „Doborowy Czwartek” w radomszczańskiej komendzie policji. Rekrutacja dla kandydatów do służby