Środa z Profilaktyką – Życie z Alzheimerem

Choroba ta zaczyna się wiele lat przed wystąpieniem objawów. Dokładna jej przyczyna jest nadal nieznana.


Zespół otępienny, inaczej demencja – to różne choroby mózgu, których wspólną cechą jest utrata funkcji poznawczych. Choroba Alzheimera (ChA) stanowi 50-60% przypadków otępienia.

Choroba Alzheimera to neurozwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej.

Zwiększone ryzyko zachorowania występuje dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę typu 2.

Czym jest choroba Alzheimera

Pierwsze objawy, które mogą oznaczać chorobę Alzheimera, to:

Wsparcie dla chorego i opiekuna

– Liczenie, przypominanie sobie dat urodzin, krzyżówki z wyzwaniem, gra w karty, planszówki i rozmowa, rozmowa, rozmowa. Nie izolujmy się i nie izolujmy swoich seniorów – mówi w materiale filmowym dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, geriatra, internista z Centrum Opieki Geriatrycznej Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.

Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera opublikował poradnik dla opiekuna “Opieka nad chorym na Alzheimera”.

W raporcie NFZ o zdrowiu. Choroba Alzheimera i choroby pokrewneotwiera się w nowej karcie przeczytasz o:

Zapraszamy również do obejrzenia filmu z kanału Akademia NFZ, gdzie o zapobieganiu i leczeniu choroby alzheimera mówi dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, geriatra, internista z Centrum Opieki Geriatrycznej Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.

 

 

Exit mobile version