Jednym z tematów Komisji Rozwoju był stan dróg powiatowych po sezonie zimowym 2019/2020. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Wydział Zarządzania Drogami, stan techniczny nawierzchni jezdni na większości dróg powiatowych jest niezadowalający. Wymagają one przeprowadzenia remontu (w formie nakładki) lub nawet przebudowy. – Takie zabiegi powinny być prowadzone na każdej drodze raz na 15 – 20 lat w zależności od jej konstrukcji. W przeciwnym razie zwiększa się liczba ubytków w nawierzchniach. Ubytki pojawiają się w ciągu całego roku kalendarzowego, ale najwięcej jest ich po okresie zimowym – tłumaczył Aleksander Broszkowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Drogami Starostwa Powiatowego w Radomsku.
Cząstkowe remonty dróg zniszczonych po sezonie zimowym są już na finiszu. Choć miniona zima był wyjątkowo łagodna i tak narobiła sporo szkód w nawierzchni. W tym roku na wyrównywanie dziur i nierówności na 430 kilometrach dróg Powiat wyda około 1,2 mln złotych. W ramach tych prac uzupełniono między innymi ubytki nawierzchni na drodze z Wielgomłyn do Silnicy, na drodze Przedbórz – Grobla – Taras – Faliszew oraz drodze Przedbórz – Piskorzeniec.
Inwestycje zrealizowane na drogach powiatowych w ciągu ostatnich 15 miesięcy:
- Przebudowa drogi powiatowej nr 3948E – ul. Jagiellońska w Radomsku na długości 699 oraz budowa ronda
- Przebudowa drogi powiatowej nr 3935E odcinek Anielin – Dziepółć na długości 1300 m + 290 m
- Przebudowa drogi powiatowej nr 3923E odcinek Kodrąb – Lipowczyce na długości 470 m + 600 m
- Przebudowa drogi powiatowej nr 3934E – ul. Prymasa Wyszyńskiego W Radomsku na długości 770 m
- Przebudowa drogi powiatowej nr 3927E W miejscowości Kolonia Lgota na długości 350 m
- Przebudowa drogi powiatowej nr 3903E w miejscowości Piaski na długości 330 m
- Przebudowa drogi powiatowej nr 3907E W miejscowości Grodzisko – skrzyżowanie
- Remont drogi powiatowej nr 3910E Przedbórz – Piskorzeniec na długości 1115 m
- Przebudowa most w ciągu drogi powiatowej nr 392lE w miejscowości Faliszew.
– Niestety, nie wiadomo, ile podobnych prac da się przeprowadzić w tym roku, ponieważ sytuacja finansowa powiatu jest gorsza niż to wynikało z planów. Subwencja oświatowa jest jeszcze niższa, o 144 tysiące złotych, od kwoty przekazanej przez Ministerstwo Finansów i MEN w październiku 2019 r. Za cztery miesiące 2020 roku otrzymaliśmy prawie 1,7 miliona złotych mniej udziału w podatkach PIT. Szacowany jest ubytek dochodów w podatku od osób prawnych CIT i udział w partycypacji dochodów Skarbu Państwa za zadania realizowane przez starostwo – wylicza starosta Beata Pokora.