Starostwo apeluje o oddawanie osocza

Być może kilka tygodni temu to Ty potrzebowałeś pomocy – teraz to Ty możesz komuś pomóc. Chorowałeś na COVID-19 i wyzdrowiałeś? A może przeszedłeś COVID-19 bezobjawowo? Twoje osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Zadzwoń do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i umów się na wizytę.

Kto to jest ozdrowieniec?

Zgodnie z Ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008 określenie ozdrowieniec zarezerwowane jest dla osoby, u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. A więc to osoba u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19) a obecnie nie wykrywa się obecności wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli RT-PCR) lub osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Osocze od takich osób zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Kto może oddać osocze po COVID-19?

Osoby które:

  1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
  2. Są obecnie uznane za zdrowe, czyli:
  1. Są w wieku 18-60 lat.
  2. Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.
  3. Osocza dla chorych na COVID-19 nie mogą oddać kobiety, które kiedykolwiek były w ciąży.
  4. Spełniają kryteria kwalifikujące dla dawców określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.

Ostateczną i wiążącą decyzje podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji lekarskiej

Jak pobiera się osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się (w specjalnym urządzeniu – separatorze) na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest 600 ml osocza. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osoczą w taki sposób pobiera się 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy ok 220-230 ml osocza. Pobrane osocze może być już bez obecności dawcy poddawane dodatkowym procedurom czy też podziałom na mniejsze jednostki lecznicze (po 200 ml).

 

Exit mobile version