ERA EKO to kolejny projekt w Starostwie Powiatowym w Radomsku. Ma być nakierowany na realizację zadań związanych z ochroną przyrody oraz szeroko pojętymi działaniami ekologicznymi.
Cele i zasady programu grantów ekologicznych przedstawione zostały 7 listopada podczas spotkania przedstawicieli zarządu powiatu z dyrektorami szkół oraz jednostek powiatu. W naradzie uczestniczyli: zarządu powiatu, a także skarbnik starostwa Magdalena Jędrzejczyk, pracownicy wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa w urzędzie oraz dyrektorzy szkół, placówek i jednostek.
Rolą powiatu jest dbanie o ekologię. Jestem przekonany, że 300 tysięcy złotych, które co rok trafi do szkół i placówek pozwoli pozytywnie kształtować na przykład otoczenie szkół – podkreśla starosta Łukasz Więcek.
Stawiamy na zieleń – dodaje Wojciech Ślusarczyk.
Urząd aktywnie wspiera finansowo swoje jednostki organizacyjne w prowadzeniu inwestycji z zakresu ochrony środowiska.
Pieniądze te do tej pory przekazywane były w znacznym stopniu na kapitałochłonne inwestycje dotyczące modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnych, wymianę źródeł ogrzewania budynków, czy też montaż instalacji fotowoltaicznych. To kluczowe inwestycje, ale nie należy zapominać, iż z punktu widzenia prowadzenia prawidłowej polityki ekologicznej bardzo istotne jest również kształtowanie prawidłowych wzorców i zachowań ekologicznych, a to można osiągnąć ponosząc znacznie mniejsze nakłady finansowe i angażując do uczestnictwa w takich działaniach całe społeczności związane z poszczególnymi jednostkami. Wiemy, że potrzeby w tym zakresie są bardzo duże – tłumaczył podczas spotkania Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa i Leśnictwa Adam Kuligowski.
Stąd plan, aby w ciągu roku, 300 tys. zł z powiatowych środków finansowych (po 20 tys. zł na każdą placówkę) przeznaczać na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Jeżeli jakaś jednostka zgłosi potrzebę przeprowadzenia inwestycji za wyższą kwotę (i nie będzie możliwości pozyskania na jej realizacje dofinansowania ze źródeł zewnętrznych np. z WFOŚiGW w Łodzi), to w szczególnie uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość jej zwiększenia lub realizacji w systemie wieloletnim.
Katalog preferowanych zadań:
- tworzenie terenów zieleni, łąk kwietnych i parków kieszonkowych na terenie jednostek,
- wspieranie ekologicznych form transportu (np. montaż zadaszonych wiat na rowery),
- realizacja inwestycji z zakresu małych form retencji – systemów do gromadzenia deszczówki, która może być wykorzystywana do utrzymywania terenów zielonych,
- realizacja edukacji ekologicznej i konkursów ekologicznych (zakup atrakcyjnych nagród w konkursach ekologicznych, organizowanie wycieczek tematycznych z zakresu ochrony środowiska, organizacja szkolnych festiwali ekologicznych),
- wprowadzenie usprawnień w zakresie funkcjonowania placówek pod względem ochrony środowiska (np. zakup systemu pojemników do segregowania odpadów, zastosowanie urządzeń mających na celu zmniejszenia zużycia wody).
Termin składania wniosków: do 6 grudnia 2024 r.
Rozpatrzenie wniosków i przyznanie dotacji: do końca grudnia 2024 r.
Realizacja zadań: cały 2025 r.
Udzielenie wsparcia na realizacje „mniejszych inwestycji” nie będzie miało wpływu na udzielanie wsparcia na realizację inwestycji budowlanych realizowanych z środków proekologicznych (np. termomodernizacje, wymiany źródeł ogrzewania budynku i oświetlenia) – głównym założeniem projektu ERA EKO jest zwiększenie ilości zadań realizowanych w tym zakresie i uzyskiwanego efektu ekologicznego tych działań, a nie jego zmniejszenie.
Czytaj też: Ewakuacja personelu w Szpitalu Powiatowym w Radomsku