Szczepienie przeciw grypie będzie refundowane

Od września 2020 r. na liście leków refundowanych znalazło się także kilka szczepionek przeciw grypie. Dla osób po 75. roku życia szczepienie będzie bezpłatne.

Od 1 września szczepienia przeciwko grypie będą w 50% refundowane dla:

Receptę na szczepionkę dla wyżej wymienionych grup pacjentów może wystawić każdy lekarz. Wyjątkiem są pacjenci 75+ im receptę może wypisać, tak jak w przypadku wszystkich bezpłatnych leków 75+  tylko lekarz POZ. W ubiegłym sezonie grypowym wśród zgłoszonych zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, których było w Polsce blisko 4,5 mln, ok. 25% dotyczyło dzieci do 4 roku życia – mówi Anna Leder, rzecznik NFZ.

Co powinieneś wiedzieć o szczepieniach

Szczepienie przeciwko grypie nie chroni nas w 100 proc. przed zachorowaniem, ale dzięki niemu przebieg choroby będzie łagodniejszy. Szczepienie pomoże uchronić się przed pobytem w szpitalu z powodu powikłań pogrypowych. Ministerstwo Zdrowia zachęca do szczepień, przypominając, że osoby zaszczepione przeciwko grypie mogą być bardziej odporne na zakażenie COVID-19.

Najlepiej zaszczepić się na początku sezonu grypowego, czyli jesienią. Ważne, żeby to zrobić przed szczytem zachorowań. Po podaniu szczepionki odporność rozwija się w ciągu dwóch–trzech tygodni. Szczepienie należy zawsze skonsultować z lekarzem. Przez dwa dni po szczepieniu możesz mieć miejscowe zaczerwienienie i ogólne złe samopoczucie, które mijają samoistnie.

Ponieważ wirus grypy szybko się zmienia, co roku szczepionka ma nieco inny skład. Jest on opracowywany w oparciu o nowe szczepy wirusa, które wywołują grypę w danym sezonie. Pracuje nad nim sieć międzynarodowych laboratoriów, w Polsce zespół w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny.

Exit mobile version