Szpital w Radomsku zakupił dwa nowe sterylizatory

Od niedawna w Szpitalu Powiatowym w Radomsku pracę rozpoczęły dwa nowe sterylizatory: sterylizator parowy dwudrzwiowy z wyposażeniem – o wartości 292 842,00 oraz sterylizator plazmowy przelotowy z wyposażeniem, którego zakup wyniósł 352 500,00 zł.


Wcześniejsze urządzenie sterylizujące miało już swoje lata i ulegało częstym awariom, stąd konieczne było jego wymienienie. Urządzenia zostały już zamontowane w Centralnej Sterylizacji.

Sterylizator plazmowy wykorzystuje opary nadtlenku wodoru do zniszczenia mikroorganizmów bez żadnych toksycznych produktów ubocznych. Technologia ta nadaje się do sterylizacji szerokiego asortymentu narzędzi i przyrządów medycznych, w szczególności tych, które są wrażliwe na oddziaływanie wyższych temperatur i wilgoci.

Urządzenie dostarczone do szpitala umożliwia sterylizację: większości ogólnych, elastycznych narzędzi chirurgicznych, endoskopów i innych delikatnych narzędzi bezkanałowych, kamer oraz endoskopów giętkich jednokanałowych.

Sterylizator parowy przeznaczony jest do sterylizacji parowej przedmiotów medycznych dopuszczanych do sterylizacji wysokotemperaturowej w opakowaniach lub bez (parą wodną pod ciśnieniem oraz w temperaturze pomiędzy 121°C a 135°C), takich jak instrumenty chirurgiczne, wyroby lite, tkaniny, tekstylia, opakowania, pojemniki, ręczniki, papier oraz przedmioty z tworzyw sztucznych.Sterylizacja parowa pozwala na zneutralizowanie drobnoustrojów – bakterii, wirusów i grzybów, które pomimo wcześniejszego mycia i dezynfekcji mogły pozostać na powierzchni narzędzi chirurgicznych.

Sterylizatory zakupiono w ramach realizacji projektu w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych na terenie województwa łódzkiego.Czytaj też: Przerwa w dostawie wody w ul. Szarych Szeregów w Radomsku

Exit mobile version