Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej funkcjonująca w Szpitalu Powiatowym w Radomsku od połowy sierpnia ma zostać zawieszona na okres sześciu miesięcy! Takie są plany dyrekcji Szpitala Powiatowego w Radomsku…
Jak informuje biuro rzecznika prasowego radomszczańskiego starostwa 23 lipca projekt czasowego zaprzestania działalności szpitalnego POZ analizowała Społeczna Rada Szpitala. W informacji zamieszczonej na stronie internetowej radomszczańskiego starostwa czytamy m.in : „Dyrektor Szpitala Powiatowego zwrócił się do Zarządu Powiatu z prośbą o zwołanie Rady Społecznej Szpitala, która ma wydać opinię w sprawie czasowego zaprzestania działalności szpitalnego POZ. O swoich dyrekcja szpitala planach zawiadomiła już także szefów łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wojewodę Łódzkiego. Na razie decyzja dotyczy ,,wygaszenia” przychodni na okres połowy roku. Trzeba jednak brać po uwagę, że w przyszłości placówka może zostać całkowicie zlikwidowana. O takim zamiarze dyrekcja Szpitala Powiatowego informowała już w lutym tego roku, wówczas jednak Zarząd Powiatu negatywnie ocenił wniosek Szpitala. Obecnie w przekonaniu Zarządu Powiatu decyzja o zawieszeniu działalności przychodni jest zasadna – informuje Członek Zarządu Powiatu, Fabian Zagórowicz. Plany likwidacji szpitalnej poradni POZ nie wiążą się ze zwolnieniami personelu placówki, nie dotyczą też opieki zdrowotnej pełnionej przez gminny ośrodek zdrowia w Dobryszycach, który nadal będzie działał na niezmienionych warunkach.”
Powodów decyzji o zawieszeniu działalności szpitalnej przychodni POZ jest kilka. Jak informuje radomszczańskie starostwo przede wszystkim – braki kadrowe, czyli zbyt mała liczba lekarzy chętnych do pracy w tego typu przychodni, a także zbyt mała liczba pacjentów, którzy zdeklarowali swój akces, a co za tym idzie – zbyt wysokie koszty prowadzenia placówki. ” Obecnie w przychodni zadeklarowanych jest około 800 pacjentów, tymczasem jak wynika z szacunków, tego typu placówki osiągają rentowność przy 1500 pacjentach. Odczuwamy problemy kadrowe spowodowane faktem, iż wielu lekarzy obsługujących POZ wypowiedziało umowy o pracę. Szpital nie ma zaś możliwości przesunięcia tam lekarzy pracujących w oddziałach szpitalnych, bo to zaburzyłoby pracę oddziałów i wiązałoby się z pogorszeniem poziomu opieki – informował dr Andrzej Kałmuk, wicedyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku. Dyrekcja szpitala będzie prowadzić działania w celu pozyskania lekarzy do pracy w POZ, jednak w obecnej sytuacji braków kadrowych wśród lekarzy trudno przewidzieć efekty tych działań”
Jak dodatkowo tłumaczy Fabian Zagórowicz, szpital mógłby przyciągnąć do swego POZ większą liczbę pacjentów, lecz z pewnością musiałoby się to odbić na kondycji innych przychodni, bo przecież liczba potencjalnych podopiecznych POZ w Radomsku jest ograniczona.
Społeczna Rada Szpitala ostatecznie zaopiniowała (1 głos ,,za,” 3 ,,wstrzymujące się”) czasowe zawieszenie działalności szpitalnego POZ.
Dyrekcja szpitala zapewnia, że na mocy porozumienia pacjenci, którzy korzystali z usług POZ w szpitalu znajdą opiekę na podobnym poziomie w ,,siostrzanej” przychodni SP ZPZ ,,Pro Familia”, mogą także jednak wybrać jeden z czterech innych niepublicznych ZOZ na działających na terenie Radomska. – Wszystkich pacjentów poinformujemy telefonicznie o zaistniałej sytuacji, a także o tym, że będą mogli otrzymać pełną dokumentację medyczną –zapewnia dr. Kałmuk.
SP ZOZ ,,Pro Familia”, podobnie jak szpital jest jednostką powiatu. Przychodnia ta może przyjąć i zapewnić opiekę wszystkim pacjentom, którzy do tej pory korzystali z usług POZ w szpitalu, jakość i zakres świadczonych usług nie powinna ulec zmianie.