Uczniowie Elektryka w Radomsku uczcili Rok Polskiego Romantyzmu

Dlaczego Mickiewicz? Dlaczego „Ballady i romanse”? Na te pytania odpowiedzieli uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku wystawiając na szkolnej scenie spektakl słowno-muzyczno-taneczny. I dlatego, by w ten sposób uczcić rok 2022 – uznany przez Sejm RP – Rokiem Polskiego Romantyzmu.


Właśnie w tym roku mija 200. rocznica wydania debiutanckiego tomiku poezji przez Adama Mickiewicza. Dlatego na małej scenie w Elektryku zagościły upiory, świtezianki, duchy, zjawy rodem z ballad i romansów romantycznego wieszcza. A wszystko w tajemniczej, mrocznej scenerii w anturażu dekoracji imitujących naturę wykonanych przez uczestników projektu.

Naturalnym źródłem koncepcji estetycznej projektu było wychowanie przez sztukę i pokazanie w sposób kreatywny jednego z najistotniejszych okresów naszej literatury. Myślę, że to był dobry powód do przypomnienia epoki, w której tworzyli genialni polscy poeci, kompozytorzy, malarze, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowego zniewolenia stworzyli w sercach Polaków duchową wolność i myśl niepodległą. Ballady i romanse są ilustracją poglądów na ludzką naturę, służą przedstawieniu człowieczeństwa. Na kartach tego dzieła Mickiewicz, jako pierwszy zwrócił uwagę na to, czego nie można zbadać, opisać i zmierzyć – podkreśla Dorota Zdzierak, nauczycielka w ZSE-E, współorganizatorka przedsięwzięcia.

Oprócz spektaklu uczniowie mogli w tym dniu wysłuchać wykładu prof. dr hab. Pelagii Bojko z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, filia w Piotrkowie Trybunalskim, która w ciekawy sposób podkreśliła wartość literatury romantycznej.

Zmienia spojrzenie na człowieka, na świat, dostrzega to, co pomijał racjonalizm w klasycyzmie. Całe bogactwo romantyzmu to nie kwestia wszystkich szalonych postaci zaświatowych, ale spojrzenie na człowieka dużo bogatszego, człowieka który ma wnętrze równoważne wszechświatowi. Mickiewiczowskie zawołanie w balladzie programowej: „Miej serce i patrzaj w serce” myślę, że jest ważne dla młodzieży, podkreśla bowiem siłę uczuć – komentuje prof. Bojko.

Uroczysty spektakl stał się również okazją, by wręczyć nagrody uczniom biorącym udział w konkursach towarzyszących projektowi. Nad całością przedsięwzięcia czuwały nauczycielki: Dorota Zdzierak, Aneta Boryń i Małgorzata Piotrowska, zaś oprawę plastyczną pomogła przygotować Ewelina Hofman-Wróblewska.


Czytaj też: “Serce dla Ani” – uczniowie ZSP nr 1 w Radomsku organizują “Dzień Dawcy Szpiku”

Exit mobile version