Uczniowie PSP 4 zgłębiają wiedzę o finansach [FOTO]

Z okazji obchodów 100-lecia wprowadzenia złotego, jako waluty polskiej oraz Roku Edukacji Ekonomicznej, uczniowie klas 7 z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku uczestniczą w programie Ministerstwa Finansów pt. „Lekcje o finansach”.


W 2024 roku obchodzimy w Polsce 100-lecie wprowadzenia złotego, zaś rok został ogłoszony Rokiem Edukacji Ekonomicznej. W 1924 r. został powołany Bank Polski SA.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Radomsku uczestniczy w programie Ministerstwa Finansów pt. „Lekcje o finansach”. Uczestnikami są uczniowie klas 7. Program ruszył 5 września. W tym czasie uczniowie wzięli już udział w lekcjach z wychowawcami nt. „Pieniądze i waluty. Krótka historia pieniądza”. Na zajęciach wykorzystano otwarte zasoby edukacyjne NBP, w tym prezentacje, zdjęcia oraz filmy. Siódmoklasiści poznali banknoty i monety obiegowe, okolicznościowe i kolekcjonerskie. Mieli okazję zobaczyć na własne oczy monety o nominale 10 000 zł czy banknot 50 – złotowy z 1941 r.

Natomiast 12 września uczniowie wzięli udział w spotkaniu z kolekcjonerami z Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział im. Leszka Czarnego w Radomsku.

Wysłuchali odczytu Józefa Medwida pt. „Reforma walutowa Władysława Grabskiego” oraz poznali różnice między pieniądzem papierowym/banknotem i monetą, a pieniądzem wirtualnym, które przedstawił Bogdan Krysztofek, prezes radomszczańskiego oddziału Towarzystwa Numizmatycznego.

Siódmoklasiści wzięli też udział w krótkim quizie, otrzymując w nagrodę książeczki NBP.

Następnie uczniowie obejrzeli wystawę numizmatów – kolekcjonerskie edycje medali pamiątkowych poświęconych władcom polskim, banknoty upamiętniające ważne wydarzenia historyczne, np. Powstanie Warszawskie czy Rok Mikołaja Kopernika, banknoty sprzed reformy walutowej 1924 r. i tuż po niej, np. banknot 500-złotowy z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki z 1919 r. oraz bilety zdawkowe o wartości 1 grosza.

Zaskoczeniem dla uczniów były banknoty o nominałach: 5 czy 10 milionów marek polskich oraz przelicznik, według którego w 1924 r. wymieniano pieniądze: 1 złoty wart był 1 800 000 marek polskich.

Uczniowie mieli też okazję trzymać w dłoniach paczkę zniszczonych banknotów o wartości 55 tysięcy złotych.

Zajęcia zorganizowała Agnieszka Szwedzik w ramach programu „Lekcje o finansach”.

Czy wiesz, że…

Po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 r. bardzo szybko podjęto decyzję o utworzeniu nowego banku emisyjnego oraz wprowadzeniu nowej waluty polskiej – złotego. Wysiłek związany z odbudową państwa oraz konieczność walki o granice uniemożliwiły jednak szybkie wdrożenie zmian. Dodatkowo niemal od samego początku istnienia odrodzone państwo polskie musiało zmagać się z rosnącą inflacją, która w drugiej połowie 1923 r. przerodziła się w hiperinflację.

Złoty zadebiutował w kwietniu 1924 r. Jego wartość została dokładnie skalkulowana. Nowa polska waluta opierała się na parytecie złota i walut wymienialnych.

1 złoty stanowił równowartość 9/31 g złota, 100 złotych odpowiadało wartości jednej uncji trojańskiej, zaś 1 kg kruszcu kosztował 3 444 złote. 1 dolar był wart 5,18 złotego, a wartość polskiego pieniądza została związana z frankiem szwajcarskim. Ustalono, że nowa waluta musi mieć pokrycie w złocie i walutach obcych przynajmniej w 30%. Równocześnie podjęto decyzję o wycofaniu z obiegu dotychczasowego środka płatniczego.

Kurs wymiany określono na 1 800 000 marek polskich za 1 złotego. Za emisję złotego odpowiedzialny był Bank Polski Spółka Akcyjna, nowo powołany bank emisyjny, który zastąpił Polską Krajową Kasę Pożyczkową, instytucję utworzoną jeszcze przez okupanta niemieckiego w okresie I wojny światowej.

Reforma okazała się wielkim sukcesem, ponieważ nie tylko zaowocowała uzdrowieniem finansów publicznych, lecz stanowiła także impuls do rozwoju gospodarczego państwa. Jej efektem było również znaczne wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej.



Czytaj też: Wyjątkowa wystawa inspirowana twórczością Nikifora Krynickiego i Mariji Prymaczenko, stworzona przez młodzież z Radomska oraz Wozniesienska

Exit mobile version