Uczniowie Siódemki z wizytą w Slatinie w Rumunii

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Radomsku realizowała od 10 do 17 stycznia br. wraz ze Scoala Gimnaziala “Eugen Ionescu” w Slatinie w Rumunii projekt pt. „Pokaż język” w ramach programu „Ponadnarodowej Mobilności Uczniów”, na który pozyskała że środków UE 120628 zł.


Wzięło w nim udział 20 uczniów i 4 nauczycieli. Chociaż termin wyjazdu był dwukrotnie przekładany a program mobilności nieznacznie zmodyfikowany ze względu na pandemię, to najważniejsze jego cele zostały zrealizowane. Polscy uczniowie zapoznali się z kolegami z Rumunii już przed wyjazdem – podczas wideokonferencji i na założonej grupie Whats App.

W Slatinie polska grupa została przyjęta chlebem i solą. Dyrektor szkoły, przyjmując list skierowany do niej przez prezydenta Radomska i upominki ufundowane przez niego i PSP nr 7, nie kryła radości i zaskoczenia. W czasie ponad tygodniowego pobytu w Slatinie polska młodzież miała okazję: uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, np. lekcjach języka angielskiego, informatyki, historii czy geografii, nauczyć się rumuńskiego tańca ludowego hora, pokazać kolegom z Rumunii, jak się tańczy poloneza, wziąć udział w grze terenowej “Slatina Express”, zwiedzić Krajową i Bukareszt, wspólnie zaśpiewać kolędy, poznać tradycje i folklor kraju partnera projektowego.

Uczniowie PSP 7 wspólnie z rumuńskimi przyjaciółmi stworzyli fotorelację i film z wyjazdu, prezentację nt. polskich i rumuńskich obiektów ze światowej listy UNESCO, kapsułę czasu i piosenkę mobilności. Nauczyciele z obu szkół opracowali razem 5 scenariuszy zajęć. Przede wszystkim, jednak w czasie pobytu w Rumunii uczniowie Siódemki mogli „podszlifować” swój język angielski w różnych sytuacjach oficjalnych i nieformalnych. W Slatinie przeżyli z pewnością przygodę swojego życia i wiele niezapomnianych chwil, zawiązali również nowe przyjaźnie.


Czytaj też: IV edycja projektu „Firma z POWEREM!”

Exit mobile version