Uwaga! Burze z gradem. Ostrzeżenie meteorologiczne oraz hydrologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia burz z gradem na terenie powiatu radomszczańskiego.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu, od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatr do 80 k/h. Miejscami grad. Ostrzeżenie obowiązuje 16 czerwca od godz. 13:00 do godz. 21:00.

Prawdopodobieństwo wystąpienie zjawiska wynosi 80%.

Zalecenia:

Wydane zostało również ostrzeżenie hydrologiczne. 16 czerwca prognozuje się, że mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody.

Ostrzeżenie dotyczy możliwości wystąpienia gwałtownych wzrostów stanu wód w obszarze: Wisła od ujścia Kamiennej do Dęblina, Iłżanka, Radomka, Pilica do Zb. Sulejów, Pilica od Zb. Sulejów (łódzkie, mazowieckie, śląskie, świętokrzyskie), jak również w obszarze: Warta górna do Poraja, Warta górna od Poraja do Liswarty, Liswarta, Warta górna od Liswarty do Zb. Jeziorsko, Oleśnica, Widawka, Grabia, Nieciecz, Prosna górna, Niesób, Łużyca, Prosna środkowa (łódzkie, opolskie, śląskie, wielkopolskie)

Jak informuje dyżurny synoptyk hydrolog Małgorzata Klejna:

W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach niekontrolowanych oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia.

Informacja wydana została w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter – intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 75%.

Exit mobile version