W czwartek wzmożone działania policji na drogach pn. “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

W czwartek (12 maja) na terenie województwa łódzkiego przeprowadzone zostaną działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Celem działań jest wzmocnienie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, motorowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy nie są chronieni karoserią pojazdu, a przeciwnie są najbardziej zagrożeni kontaktem z nią.


W 2021 roku na terenie województwa łódzkiego doszło do 2309 wypadków (w tym 342 wypadki na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów), w których zginęło 191 osób (w tym 20 osób zginęło na przejściach dla pieszych). Spośród wielu przyczyn wypadków drogowych z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego na pierwszy plan wysuwa się najechanie na pieszego. W wyniku najechania na pieszego śmierć poniosło 46 pieszych co stanowiło 24,1% ogółu ofiar śmiertelnych. Niestety nadal pomimo podejmowanych przez policję wielu działań profilaktycznych i edukacyjnych, a także zmienionym w 2021 roku przepisów kodeksu drogowego w wielu przypadkach, w dalszym ciągu przejścia dla pieszych nie gwarantują pieszym bezpiecznego przekroczenia jezdni.

Dlatego 12 maja 2022 roku od wczesnych godzin porannych funkcjonariusze drogówki w całym garnizonie łódzkim wezmą pod lupę zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyjrzą się zachowaniom samych pieszych. Policjanci swoim nadzorem obejmą miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, np. przejazdy dla rowerzystów przejścia przez ruchliwe jezdnie, a także miejsca, w których w przeszłości dochodziło do potrąceń pieszych lub lokalizacje, w których piesi nie stosują się do obowiązujących przepisów. Pod czujne oko mundurowych trafią nie tylko piesi, ale również cykliści.

Nasze działania to apel do uczestników ruchu drogowego, aby szczególnie na przejściach dla pieszych, ale i w ich pobliżu zawsze zwiększali swoją uwagę i przede wszystkim zachowywali szczególną ostrożność. Przypominamy żeby piesi podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, zawsze pamiętali o obserwacji pojazdów oraz nie używali telefonów komórkowych. Zwracamy też uwagę na to, by kierujący pojazdami widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych, zgodnie z przepisami zmniejszyli prędkość i co bardzo ważne zwiększyli swoją uwagę. Apelujemy również  do pieszych żeby każdorazowo przekraczając jezdnię zastanowili się czy kierowca może ich dostrzec? I to co najistotniejsze, czy sam fakt wejścia na jezdnię jest w danym  momencie bezpieczny – mówi asp. sztab. Marzanna Boratyńska z WRD KWP w Łodzi.


CZYTAJ TEŻ: Mimo dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, pijani wsiedli za kierownicę

Exit mobile version