W powiecie radomszczańskim bada się najmniej kobiet w Łódzkiem

Regularna profilaktyka raka piersi – samobadanie raz w miesiącu i mammografia co dwa lata – mogą uratować życie. W 2024 mammografię zrobiło 100 tys. kobiet w Łódzkiem. 247 skierowano na dalsze leczenie. Kobiety najczęściej badają się w mammobusie – z badań w mobilnej pracowni skorzystało 51 tys. pań. W powiecie radomszczańskim bada się najmniej kobiet w Łódzkiem – tylko 21% pań, w powiecie piotrkowskim 33%, w powiecie tomaszowskim  34%


Powiat radomszczański jest powiatem, w którym NAJMNIEJSZY % kobiet korzysta z mammografii. W powiecie radomszczańskim w ubiegłym roku jedynie 21% kobiet, które mogły zrobić bezpłatną i bezpieczną mammografię, skorzystało z tej okazji.

W powiecie piotrkowskim z mammografii skorzystało w 2024 r. 33%, najsumienniej badały się mieszkanki gminy Ręczno – tu z badania skorzystało 45% pań, czyli dużo więcej niż w Piotrkowie Trybunalskim – 34% zbadanych kobiet.

W gminie Grabica z mammografii powinno skorzystać 883 kobiety, niestety, na badanie poszło tylko 29% grabiczanek . Mammobus w tej gminie pojawi się 4 kwietnia – warto skorzystać!

34% mieszkanek powiatu tomaszowskiego skorzystało z mammografii w 2024 r. Najmniej w gminie Żelechlinek – tylko 28% pań. W stolicy powiatu Tomaszowie Mazowieckim mimo, że często przyjeżdżają tu mammobusy i na miejscu jest pracownia stacjonarna tylko 34% z 10 tys. kobiet, które powinny zrobić mammografię skorzystało z badania.

Większość kobiet dowie się, że jest zdrowa i na ponowne badanie zostanie zaproszona za 2 lata. Jeśli badanie wykryje chorobę – szybko rozpoczęte leczenie daje szansę na całkowite wyleczenie i długie życie. Już niedługo mammobus ponownie przyjedzie do powiatu radomszczańskiego. Warto skorzystać badania w mammobusie lub ze stacjonarnych pracowni mammografii.

Gdzie stanie mammobus kwietniu

POWIAT RADOMSZCZAŃSKI

 

Mammografia stacjonarnie

Szpital Powiatowy w Radomsku

Gabinet Mammografii

ul. Jagiellońska 36,  Radomsko

Telefon do rejestracji: +48 44 6 854 763

Telefon do informacji: +48 44 6 854 763

Kto może skorzystać z badania

Panie w wieku 45-74 lata, które w ramach ubezpieczenia w NFZ nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Skierowania na badanie nie jest potrzebne.

Jak wygląda badanie w mammobusie i w pracowni stacjonarnej

Badanie trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga żadnych przygotowań. Należy zabrać ze sobą jedynie dowód osobisty.

Obejrzyj, jak wygląda mammografia w mammobusie krok po kroku: https://www.youtube.com/watch?v=t94s1G_ZdIo

 

Warto wiedzieć

Wykrycie raka we wczesnym stadium zwiększa szanse na wyleczenie! Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce – dziennie umiera na niego 20 Polek. Najczęściej diagnozowany jest u kobiet po 50. roku życia. W 2024 r. ponad 51 tys. pań z naszego regionu zrobiło mammografię w mammobusie.

 

 

Exit mobile version