Wakacyjny DKF pokaże dwa filmy w reżyserii Kingi Dębskiej

Wakacyjny Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na seanse w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Najbliższy piątek (19 sierpnia) obejrzeć będzie można dwa filmy w reżyserii Kingi Dębskiej.


Kinga Dębska jest reżyserką i scenarzystka filmową. Jest też laureatką wielu nagród festiwalowych. W 2017 roku wspólnie z Miką Dunin zdobyła III nagrodę PISF za scenariusz do filmu “Zabawa, zabawa” w konkursie “Script Pro”. 14 sierpnia 2021 roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto gwiazdę reżyserki w Alei Gwiazd (w okolicach Hotelu Grand i kina “Polonia”). Kinga Dębska jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od roku 2022 pełni funkcję wiceprezesa stowarzyszenia. A od roku 2020 jest też wiceprzewodniczącą Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jak dotychczas największy sukces, zarówno artystyczny, jak i komercyjny, przyniósł jej film “Moje córki krowy” z 2015 roku. Otrzymała za niego Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Tytuł wyróżniono także dwoma Orłami: za najlepszy scenariusz oraz nagrodą publiczności. To właśnie ten film będzie można obejrzeć podczas wakacyjnego DKF-u.

Wakacyjny Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na seanse. Bilety na wszystkie filmy: 10 zł. Kasa MDK czynna w godz. 8.00 – 16.00.

Na początek piątkowego seansu o godz. 17.00 wyświetlony zostanie film “Zupa nic”.

reż. Kinga Dębska, komedia, Polska 2021, 100 minut, od 15 lat

Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią i babcią (Ewa Wiśniewska), która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek (Adam Woronowicz) i Elżbieta (Kinga Preis). On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi (Rafał Rutkowski). Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. Prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczną się jednak wtedy, gdy pod blokiem stanie wymarzony pomarańczowy maluch. Ela i Tadek odkryją powołanie do handlu oraz zagranicznych wojaży, a dorastająca Marta po raz pierwszy w życiu naprawdę się zakocha.




O godz. 19.00 film “Moje córki krowy”

reż. Kinga Dębska, komedia, Polska 2015, 88 minut, od 15 lat

Marta (Kulesza), gwiazda popularnych seriali, ma 42 lata, jest silna i dominująca. Pomimo sławy i pieniędzy wciąż nie może ułożyć sobie życia. Niestabilna emocjonalnie 40-letnia Kasia (Muskała) tkwi w dalekim od ideału małżeństwie (w roli męża Marcin Dorociński), wychowując nastoletniego syna (Jeremi Protas). Siostry niezbyt za sobą przepadają, kompletnie nie rozumieją i nawet nie starają się zrozumieć swoich życiowych wyborów. Choroby, a w konsekwencji utrata jednego z rodziców zmuszają je do wspólnego działania. Kobiety stopniowo zbliżają się do siebie, odzyskują utracony kontakt, co wywołuje szereg tragikomicznych sytuacji.




Ostatnim z wakacyjnego cyklu DKF-u będzie film “Lokatorka”. Piątek 26 sierpnia, godz. 19.00.

reż. Michał Otłowski, dramat / sensacyjny, Polska 2021, 118 minut, od 15 lat

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.




Czytaj też: 32. Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej w Przedborzu

Exit mobile version