Wakacyjny wyjazd za granicę. Zadbaj o bezpieczeństwo i wyrób kartę EKUZ

By wyjazd na zagraniczne wakacje był dla nas miłym wspomnieniem, należy zadbać również o kwestię ubezpieczenia. Wszak nie zawsze możemy przewidzieć co się wydarzy. Gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, warto mieć przy sobie odpowiednią polisę oraz kartę EKUZ.


Wyjazd na wakacje bez ubezpieczenia może być bardzo kosztowny. Część kosztów ewentualnego leczenia pokryje nam karta EKUZ. To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza nasze prawo do bezpłatnego leczenia za granicą w państwach Unii Europejskiej lub EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Warto ją zabrać na wakacyjne podróże.

Karta jest również ważna na terytoriach zamorskich: francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska; portugalskich: na Azorach i Maderze oraz hiszpańskich: Majorce i Wyspach Kanaryjskich. Nie obowiązuje natomiast: na Wyspach Normandzkich i wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie.

Karta poświadcza, że jej właściciel ma ubezpieczenie zdrowotne w swoim kraju i tym samym ma prawo do korzystania z systemu zdrowotnego odwiedzanego kraju na takich samych zasadach, jak lokalna społeczność. Oznacza to, że niekiedy będziemy musieli zapłacić nawet za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić, jak działa system zdrowotny w kraju, do którego się wybieramy.

Co można leczyć z EKUZ?

Zakres leczenia z EKUZ jest ograniczony. Masz prawo tylko do leczenia: niezbędnego i nieplanowanego.

W Polsce EKUZ mogą otrzymać osoby uprawnione do świadczeń zdrowotnych, które są ubezpieczone (np. pracujące, na emeryturze) oraz osoby nieubezpieczone, które jednak mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do lat 18, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka).

Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny. EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie.

Dla osób niewidomych i niedowidzących na życzenie wnioskodawcy karta może być oznakowana naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a.

Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne. Wniosek o kartę można złożyć na pięć sposobów:

Jak długo ważna jest EKUZ?

Ważne! Jeżeli wyjeżdżasz do Wielkiej Brytanii zapoznaj się z zasadami obowiązującymi po 31 grudnia 2020 r. w zakładce Brexit.

Więcej informacji uzyskasz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia TUTAJ.


Czytaj też: Kiedy nie będzie prądu w Radomsku i okolicach?

Exit mobile version