Wnuczek, policjant, pracownik banku – sposobów jest wiele. Jak nie dać się oszukać?

Oszustwa telefoniczne, których próby zdarzają się codziennie na terenie Polski to już stały składnik wykorzystywany przez przestępców. Dlatego niezwykle ważne jest, aby uświadamiać skalę niebezpieczeństwa społeczeństwu, szczególnie seniorom. Jak ustrzec się przed oszustwem?


Seniorze jeżeli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za krewnego i informuje Cię, że:

Rozłącz się – to może być oszust!

Jeżeli dzwoni do Ciebie rzekomy policjant czy prokurator i informuje Cię, że:

Jeżeli dzwoni osoba podająca się za pracownika banku i mówi o tym, że:

Rozłącz się – to może być oszustwo!

Pamiętaj:

Zapamiętaj, bądź ostrożny w kontakcie z obcą osobą:

  1. Nie działaj w pośpiechu!
  2. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania – nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie, a oszuści wykorzystują łatwowierność.
  3. Nie reaguj emocjonalnie tylko sprawdź, upewnij się, że dzwoniący to Twój krewny — zadzwoń pod numer jego telefonu i porozmawiaj z nim.
  4. Niezwłocznie poinformuj policję o takiej sytuacji.

Drodzy Seniorzy! Przy podejmowaniu decyzji finansowych kierujcie się rozsądkiem. Bądźcie czujni, nie ufajcie bezgranicznie, słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc, opanujcie emocje, rozłączcie się, a następnie zadzwońcie do osoby, która rzekomo potrzebuje pomocy w celu weryfikacji jej tożsamości lub do osoby zaufanej z prośba o radę. Jeśli poczujecie się zagrożeni dzwońcie na numer alarmowy 112 – przestrzega młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.


Czytaj też: Zamówił ziemię. Odkrył w niej niewybuch z okresu II wojny światowej

Exit mobile version