Mieszkańcy Radomska nie oswoili się jeszcze z drastycznymi podwyżkami opłat za wodę i ścieki, jaką w czerwcu zafundowało im Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, tymczasem w końcówce ubiegłego tygodnia dotarła (dzięki mediom) do nich informacja o podwyżce za ogrzewanie domów. Ciepło „idzie” w górę średnio o 11 procent. – Nie ma co, doczekaliśmy w Radomsku czasów, w których woda, ciepło i ścieki należą do luksusu – usłyszeliśmy od poirytowanego pana Tadeusza.
– Wobec tego co zafundowało nam w ostatnim czasie PGK trzeba będzie zaciskać pasa, czyli zużywać mniej wody, a w okresie grzewczym chodzić w ciepłych skarpetach i swetrach. Inaczej się nie wyrobi – zauważa pan Tadeusz.
Irytacji pana Tadeusza korzystającego z dobrodziejstwa dostarczanego przez PGK mieszkańcom miasta nie ma się co dziwić. Przypomnijmy. Od 12 czerwca mieszkańcy Radomska płacą więcej za wodę i ścieki. Podwyżka była drastyczna. Za wodę płacimy o 15 proc. więcej, a za odbiór ścieków aż o 35 proc. W tym miejscu należy zauważyć, iż po burzy medialnej, jaka powstała, kiedy do mieszkańców miasta dotarła informacja o podwyżce cen za wodę i ścieki (kierownictwo PGK oraz władze miasta chciały ją zataić) prezydent Ferenc zreflektował się. Szkoda, tylko że refleksja u Jarosława Ferenca przyszła dopiero po 10 dniach od wejścia w życie nowych stawek… – Podwyżki przygotowane przez PGK są zbyt wygórowane, szczególnie dla odbiorców indywidualnych. Dlatego, chcąc im ulżyć proponuję dopłaty – mówił wówczas prezydent Jarosław Ferenc. – Zaproponowałem uchwałę, aby dopłacać do 1 metra sześciennego wody 21 groszy, a do 1 metra sześciennego ścieków 74 grosze – dodał.
Pomoc finansowa, na którą ostatecznie zgodzili się radni, będzie obowiązywała do końca tego roku. Z budżetu miasta zostanie na nią przekazane 740 tys. złotych. – Trudno jest nie poprzeć propozycji pana prezydenta. W moim odczuciu to jest takie radomszczańskie 500 +. Nie na tym polega dobre zarządzanie miastem. To tak do przemyślenia przed kolejnymi podwyżkami, a wiemy, że czeka nas wzrost cen za ciepło… – zauważyła wówczas radna Magdalena Spólnicka.
Ten czas nadszedł. W minionym tygodniu miasto obiegła informacja, iż miejskie ciepło zdrożeje średnio o 11 procent. Ma się rozumieć radomszczanie tę „dobrą” wiadomość powzięli – zresztą jak i w przypadku wcześniejszych podwyżek, dzięki radomszczańskim mediom. Kierownictwo PGK, jak i prezydent miasta kolejny raz zamilkli…
A należy pamiętać, że zarówno prezes Glądalski, jak i prezydent Ferenc zapowiadali, że w kwestii podwyżki cen grzechu zaniechania nie popełnią. A jednak…
Pamiętać należy również o tym, iż prezydent Radomska Jarosław Ferenc w czerwcu tego roku wypowiadając się o ewentualnym wzroście cen ciepła mówił: – Na pewno będzie to niższa podwyżka od tej, która by wynikała z kosztów wzrostu węgla. Z tego co jest mi wiadomo Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej tak skalkulowało ceny, aby ta podwyżka była minimalna. Na pewno nie będzie to tak duża podwyżka jak przy ściekach i wodzie…
PGK wnioskowało do URE o podwyżkę rzędu 18 procent. To przystało na 11 procentowy wzrost cen. Czy zatem można mówić o minimalnej podwyżce ze strony PGK? Owszem, wzrost cen ciepła jest mniejszy od tego za wodę i ścieki, ale 11 procent to wcale nie jest mało. Tym bardziej, że radomszczanie od miasta po kieszeni dostają co rusz…
Stanowisko władz miasta
Uważam, że stawki zaproponowane przez PGK były za wysokie, o czym mówiłem już w czerwcu podczas sesji. Ubolewam nad tym, że stawki zatwierdzone przez URE są również wysokie, ale wynikają z obiektywnych przesłanek, jak chociażby znaczącego wzrostu cen miału oraz opłat za emisję CO2.
Jarosław Ferenc
prezydent Radomska
Stanowisko Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w złożonym wniosku taryfowym do URE zawarło stawki opłat, które zostały ustalone na podstawie planowanych do poniesienia w okresie stosowania taryfy uzasadnionych kosztów prowadzenia działalności koncesjonowanej.
Podwyżka cen wynika przede wszystkim ze wzrostu cen paliw, w naszym przypadku miału, którego średnia cena za tonę wzrosła o 21 % w stosunku do roku poprzedniego oraz cen emisji CO2, gdzie średnia cena wzrosła aż o 114 %.
Nowa taryfa dla ciepła będzie obowiązywać od dnia 10 września 2018 r. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. do każdego klienta wraz z fakturą wyśle informację o podwyżkach.
Izabela Michnowska
wiceprezes PGK w Radomsku