WYROBY MEDYCZNE SZYBCIEJ I ŁATWIEJ OD 1 STYCZNIA

1 stycznia 2020 r. wchodzą w życie nowe zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Rozwiązanie to poprawi dostępność do wyrobów medycznych dla pacjentów niepełnosprawnych i mieszkających w niedużych ośrodkach z dala od oddziałów wojewódzkich Funduszu.

Od nowego roku obowiązywać będzie nowy wzór zlecenia, określony rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2 sierpnia 2019 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1555).

NFZ udostępnił też lekarzom możliwość elektronicznego potwierdzenia zlecenia. Dzięki temu nowe zlecenie będzie mogło być potwierdzone przez lekarza drogą elektroniczną w miejscu udzielania świadczeń, a pacjent będzie mógł udać się ze zleceniem bezpośrednio do punktu, w którym je zrealizuje, bez konieczności wizyty w oddziale Funduszu. Jeśli infrastruktura informatyczna, którą dysponuje lekarz, nie pozwoli na elektroniczną weryfikację uprawnień, w dalszym ciągu będzie możliwe potwierdzenie zlecenia w siedzibie oddziału wojewódzkiego Funduszu.

– Nie ma również powodu do niepokoju, jeśli zlecenie otrzymamy przed końcem 2019 roku. Zostanie ono potwierdzone i zrealizowane na dotychczasowych zasadach także w 2020 roku. Dotyczy to również kart potwierdzających uprawnienia do zaopatrzenia comiesięcznego wystawionych przez oddziały wojewódzkie NFZ do 31 grudnia 2019 r. Ich ważność upłynie z datą określoną na karcie – wyjaśnia rzecznik łódzkiego oddziału NFZ, Anna Leder.

W okresie przejściowym, czyli w 2020 roku, realizacja zleceń będzie prowadzona dwutorowo. Zlecenia wystawione lub wystawione i potwierdzone do 31 grudnia 2019 r. będą realizowane na dotychczasowych zasadach. Zlecenia wystawione od 1 stycznia 2020 r. będą realizowane przy użyciu nowego wzoru zlecenia. Zmieni się także sposób ich rozliczania.

– Realizator, czyli sklep sprzedający wyroby, zobowiązany będzie informować NFZ za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych Funduszu o przyjęciu zlecenia do realizacji. W przypadku braku dostępu do tych serwisów lub usług, realizator zobowiązany będzie do przekazania informacji niezwłocznie po usunięciu awarii lub – w początkowym okresie funkcjonowania nowego systemu – niezwłocznie po uzyskaniu do niego dostępu – mówi Anna Leder.

Każdego roku oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdzają  ok. 3,5 mln zleceń.  W 2018 r. Łódzki NFZ potwierdził 157 tys. zleceń na wyroby medyczne. Wśród najczęściej potwierdzanych cyklicznie zleceń były pieluchomajtki – 32 tys. zleceń  i aparaty słuchowe – 10 tys. zleceń. Zlecenia na wyroby medyczne są przesyłane także pocztą – ok. 1800 miesięcznie. Oznacza to, że ok 150 tys. pacjentów musiało przyjść do siedzib NFZ, by potwierdzić zlecenie.

(info: NFZ w Łodzi)

Exit mobile version